Co je to eSIM, jak pracuje a proč je pro vás důležitá?

U telefonu Google Pixel 2 a Google Pixel 2 XL, a také Apple Watch 3 jsme mohli narazit na eSIM. Co to vlastně je a odkud se vzala? eSim dokáže zajistit lepší bezpečnost pro zákazníky, díky tomu může mít telefon hezčí vzhled (tenčí) a otevírají se nové možnosti pro operátory. Podívám se i lehce zpětně, […]

eSIM

U telefonu Google Pixel 2 a Google Pixel 2 XL, a také Apple Watch 3 jsme mohli narazit na eSIM. Co to vlastně je a odkud se vzala? eSim dokáže zajistit lepší bezpečnost pro zákazníky, díky tomu může mít telefon hezčí vzhled (tenčí) a otevírají se nové možnosti pro operátory. Podívám se i lehce zpětně, jak šel čas se SIM.

SIM karta

Jedná se o kartu, která ukládá specifické informace k tomu, aby se dokázal daný uživatel (předplatitel) do dané sítě. SIM karta je tady pro nás již 27 let. Čip, který se vkládá do mobilního telefonu. Možná si to nikdo nepamatuje, ale v roce 1991 byla SIM karta o velikosti kreditní karty! Mezitím, co roky běžely, tak se SIM karta zmenšila.

Nicméně výrobci se snažili právě o menší SIM karty. Telefony se stávaly lehčími, tenčími. Již musel odejít do věčných lovišť 3.5mm jack a to jen proto, aby mohl být telefon ještě menší.

Nano-SIM má délku 12.30 mm a šířku 8.80mm, což je opravdu malá. Avšak je potřeba si uvědomit, že na velikost musí být připraven také mobilní telefon. SIM karta se musí přizpůsobit zásobníku, do kterého je karta vkládaná.

Co je to eSIM?

Vložená eSIM s integrovaným obvodem (eUICC) je opět menší a má délku 5mm a šířku 5mm a je pájena na základní desce zařízení v místě výroby. Nicméně má stejnou funkci jako vyměnitelná SIM. V této chvíli je GSMA standard, ale nebude trvat dlouho, kdy začne být standardem eSIM. Právě už Apple i Samsung tuto možnost mají a další následují.

Právě díky eSIM je poskytnuta zákazníkovi lepší uživatelská zkušenost a to právě s aktivací a ovládáním telefonu. Právě prostřednictvím telefonu si budeme moci zvolit svého operátora a plán, který chceme. Do sítě se tak v budoucnu přihlásíme jako nějakou formou předplatného, jak je třeba Netflix.

Thomas Henze, programový ředitel eSIM ukázal, jak aktivuje svůj telefon pouze skenováním kódů od dopisu operátora nebo v jiném případě opsal aktivační kód. Kódem jsme mohli aktivovat kolik telefonu chceme. Vzhledem k tomu, že se jedná o eSIM, tak telefon bude vědět, když odcestujete třeba do Rakouska, kde vám nabídnou místní operátory. Jednoduše se pak do sítě přihlásíte.

Dále je dobré vědět, že díky eSIM budou zařízení levnější.

Internet věcí

Na Androiduj.cz se soustředíme zájmena na mobilní telefony, ale jelikož eSIM může být všude, tak určitě stojí za informaci, že telefon bude ve většině případů ovládat vše. eSIM bude v hodinkách, v autě, tabletu, notebook, chytrém domově a dalších zařízeních.

Bude to ještě trvat pár let, než se vytvoří takový potenciál a využijí se veškeré schopnosti eSIM.

Budoucnost s eSIM nenastane za jeden den. Když se podíváte, tak telefony mají stále fyzikou SIM