Vypnout reklamy
  • Home
  • Android Novinky
  • TSMC říká, že by bylo riskantní začít 3nm výrobní proces příští rok

TSMC říká, že by bylo riskantní začít 3nm výrobní proces příští rok

Vydáno dne: 11.8.2020

TSMC říká, že by bylo riskantní začít s 3nm výrobním procesem příští rok. Proto ještě příští rok budou pracovat s 5nm výrobní technologií.

TSMC je největší firma, která vyrábí čipy pro společnosti, které si je navrhne, ale nedokáže si je vyrobit. Tyto návrhy pak jdou do firmy TSMC, kde se vyrobí. Největšími zákazníky jsou Apple, Qualcomm a Huawei (byl).

Riskantní přechod na 3nm

TSMC však říká, že přechod na 3nm výrobní proces příští rok by bylo velmi riskantní. Tento rok dorazí čipy od Apple a naposled od Huawei na Kirin 1020 a to na 5nm výrobním procesu. Počet komponentů vzroste o 77% uvnitř čipu, díky tomu může být čip více efektivní než u 7nm výrobního procesu. Nicméně TSMC nebude moci od druhé poloviny září poskytovat služby firmě Huawei. TSMC musí získat licenci, což se jen tak nepodaří. O licenci k dodávkám firmě Huawei požádala i firma Qualcomm, která však pravděpodobně licenci obdrží.

První čip od Qualcomm na 5nm

Qualcomm Snapdragon 865 Plus
Qualcomm Snapdragon 865 Plus

První čip od Qualcomm, který měl dorazit na 5nm výrobním procesu, měl být Snapdragon 875 a má pohánět telefony v první polovině roku 2021 a to i s novým typem jádra Super-core Cortex X1.

Dále čip vylepší jádro Cortex-A77 až o 30%. Nicméně podle všeho tento nový čip Snapdragon 875G bude vyroben Samsungem a to na 5nm EUV procesu.

Továrna v US bude pracovat s 5nm

TSMC postaví v US továrnu, ale ta podle všeho bude generací za tou, co se vyrábí v Asií, takže v Asií už budou mít 3nm výrobní proces, ale v US pouze 5nm

Podle TSMC je v dohledné době risk přejít na 3nm výrobní proces. Nicméně čipy na tomto procesu budou, ale jen pro výrobce, kteří nepotřebují otestování. TSMC na 3nm výrobním procesu dokáže zvednout výkon z 10% na 15% a efektivitu spotřebu energie z 20% na 25%.

Apple A16 čip bude k dispozici v roce 2022 a to právě na 3nm výrobním procesu.

Přechod až na 2nm výrobní proces

Původně TSMC plánovalo přejít z FinFET tranzistorové technologie na GAA pro 3nm výrobní proces. Avšak společnost se rozhodla zůstat na FinFET z toho důvodu, aby mohli kontrolovat tok skrz tranzistory do doby, dokud nebudou připravení na 2nm výrobní proces.

Další zajímavé příspěvky
TSMC získá licenci dodávat čipy pro Huawei. Avšak má to jeden problém.
TSMC

TSMC bude moci dodávat firmě Huawei čipy, avšak ne ty, které by asi tak chtěla. Jedná se pouze o čipy Přečíst si více

TSMC je připraveno na 5nm čipy, 3nm je připraveno pro druhou polovinu roku 2022
TSMC

TSMC se připravuje na 3nm výrobní proces. Mezitím však ještě vyrobí vylepšení 5nm a připraví 4nm výrobní proces. V roce Přečíst si více

TSMC bude vyvíjet na 4nm procesu v roce 2023

TSMC pracuje na 4nm v roce 2023, ale v roce 2022 chtějí mít už 3nm výrobní proces. Oba tyto procesy Přečíst si více

Kirin 1020 bude posledním čipem, který nebude ovlivněn US akcí

Firma TSMC má zakázáno za 180 dní prodávat čipy firmě Huawei. Jedná se o objednávky, které budou někdy po září Přečíst si více

Tágy: