Vypnout reklamy

Android do televize? Proč ne!

Ilustracni fotografie

Rikomagic MK802 II je univerzální zařízení se systémem Android, které poslouží jako alternativa ke klasickému stolnímu počítači, ale i doplní funkcionalitu Smart TV do libovolného televizoru. Žádá si jen HDMI vstup. Koupit jej lze i za méně než 1500 Kč. Nezní to až moc hezky? Přečtěte si moji recenzi.

 

 

Rikomagic MK802 II je zařízení na pohled připomínající přerostlý flash disk. Jde ale o miniaturní počítač vybavený systémem Android, který může do jisté míry zastoupit klasický stolní osobní počítač, ale poslouží také jako chytrý set-top-box pro libovolný televizor s HDMI vstupem.

Rikomagic MK802 II využívá Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), který je sice tzv. morálně zastaralý, ale faktem je, že řada populárních zařízení je na něj svými výrobci teprve převáděna a nadpoloviční většina zařízení se systémem Android používá starší verzi, takže těžko objektivně kritizovat za zastaralý systém.

Zařízení je vybaveno procesorem Allwinner A10 Cortex A8 s taktovací frekvencí 1 GHz, grafikou MALI 400 a 1 GB RAM. Interní úložiště pojme včetně operačního systému pouze 4 GB, takže přijde vhod slot pro paměťové karty, který v tomto případě nechybí. Rikomagic MK802 II podporuje základní formát microSD a také microSDHC, takže lze použít kartu až o kapacitě 32 GB.

Jak vidíte na obrázku níže, zařízení Rikomagic MK802 II připomíná flash disk. Jen USB konektor v tomto případě nahrazuje pozlacený HDMI konektor. Zapojení přímo do HDMI vstupu může být z různých důvodů obtížné. Zařízení například kvůli své tloušťce může blokovat sousední HDMI porty televizoru, takže se hodí krátký propojovací resp. prodlužovací HDMI kabel, který je součástí balení.

Levný počítač nejen pro surfování po webu

Rikomagic MK802 II lze použít i jako levnou alternativu ke klasickému osobnímu počítači. Je však nutné vypořádat se se zvukem. Zařízení má jediný výstup pro audio a to spolu s obrazem přes HDMI rozhraní. Pokud však monitor přes HDMI vstup umí zpracovat pouze obraz, počítač zůstává němým.

Pro surfování na webu, využívání sociálních sítí, instant-messaging nebo práci s e-mailem samozřejmě není zvuk nutný, ale myslím, že éra němých počítačů skončila už před několika dekádami, takže jsem hledal řešení.  Jelikož Rikomagic MK802 II nepodporuje Bluetooth, bezdrátový reproduktor nebo bezdrátová sluchátka kýženým řešením nejsou.

Lze ovšem připojit externí zvukovou kartu pro USB rozhraní. S vyspělými modely značky Creative jsem sice během testů nepochodil, ovšem karta eForCity USB Sound Card Adapter za nějakých pět dolarů už přinesla kýžený efekt. Kromě 3,5mm výstupu  pro sluchátka nebo reproduktory má i vstup stejného formátu pro analogový mikrofon.

Tak jak tedy?

Zařízení mě velmi zaujalo, ale vidím tři klíčové nedostatky: postupné snižování výkonu při delší době používání bez vypnutí, chybějící podporu pro Bluetooth a absenci samostatného výstupu pro audio. I přesto bych si jej vzhledem k velmi příznivé ceně koupil, kdyby se na trhu se již objevilo zhruba o 600 až 800 Kč dražší nástupnické zařízení Rikomagic MK802 III.

Na alze se prodává za 2 400,-. Lze sehnat i levněji.