Android P k dispozici ve 3 čtvrtletí + nativní HDR

Android P

Již vyšla preview verze systému Android P a taktéž je zveřejněna timeline, kde se dozvíte, kdy bude tento operační systém k dispozici a jakým vývojem si ještě projde.

Včera Google vydal první preview verzi systému, takže konečně se můžeme dozvědět nové informace a funkce. Nicméně do ostrého provozu se nedoporučuje a to z důvodu, že je většinou nestabilní.

Preview verze pro vývojáře

Preview verze je určena hlavně vývojářům, které mají čas vyladit své aplikace na tento systém. je to z toho důvodu, aby již systém v počátku měl veškeré aplikace, které jsou potřeba a zároveň i nové, které budou kompatibilní.

Konečná, vyladěná verze systému

Konečná verze je naplánovaná na 3. čtvrtletí letošního roku.

Druhá preview verze se ukáže někdy začátkem května, tak třetí preview verze již na začátku června, kde bude také konečné rozhraní API a oficiální sada SDK.

O pár týdnu později se objeví kandidát k testování a kolem srpna poslední beta test. Následně již poté bude konečný systém Android P. Takže jde jasně vidět, že Google to má naplánované přímo k vydání nového telefonu Google.

Co víc si přát, než nativní HDR podpora

Android P bude mít nativní podporu pro tablety a telefony, které mají certifikované displeje HDR.

Android P přijde s nativním dekóderem pro HDR VP9 videa, vhodné pro vývojáře, kteří budou jednodušeji tvořit aplikace pro přehrávání. K dispozici tak dostaneme vysokou kvalitu fotografií a videí, protože nový formát dokáže nést dvakrát tolik dat co JPEG, ale bude mít stejnou velikost.

Apple i Samsung již nabízejí nahrávat v těchto kodecích, ale je hezké vidět, že Google zakomponoval tuto možnost do kódu, díky kterému dostanou tuto možnost mnohem více telefonu než jen ti vyvolení.