Vypnout reklamy

Aplikace Gov.cz (Portál občana)

Online komunikace s úřadu se již pomalu rozbíhá a nyní je v testovacím provozu i aplikace na mobilní telefon, kdy se přihlásíte do portálu občana. Z telefonu tak můžete zjistit zajímavé informace o sobě.

Díky portálu občana totiž máte možnost zjistit jestli a do kdy máte vedený občanský průkaz, pas a další identifikační údaje. Dále pokud máte řidičák, tak i ten a zároveň jestli máte auto, tak se dozvíte, kdy musíte znovu jít na STK. Toto upozornění Vám pak dorazí i na mobilní telefon, což je naprosto dokonalé a tím Vás upozorní i v případě, že Vám končí občanský průkaz, řidičák.

Portál občanadozvíte se tedy informace o dokladech, které máte, body na řidičáku, vlastnictví nemovitostí v katastru, e-recepty a pokud se propojíte NIA (bankovní identita a jiná národní identita třeba zřízená přes CzechPoint nebo dat.schránku), tak zjistite i sociální zabezpečení a další osobní informace na jednom místě.

Portál eidentita – je elektronická identita, se kterou se pak do portálu občana přihlašujete. Jde tedy o jakýsi mezikrok, který pak umožní zobrazit právě i ty informace ohledně sociálního zabezpečení a dalších věcí. V případě, že máte dat. schránku, tak lze i z datové schránky rovnou psát na jednotlivé úřady a komunikovat s nimi. Nemusíte tak posílat dopisy, někam chodit a vše je velmi jednoduché a úřady na takový způsob odpovídají opravdu rychle.

Krom toho lze tady vidět i očkování nebo tady máte e-recepty. Do budoucna se pak chystá možnost vydávání řidičáku, občanek nebo rezervace na úřadech skrz tento portál. Mělo by to tedy ulehčit práci a zkrátit tak veškeré vyřizování.

Komunikujte tedy s úřady online, posílejte datové zprávy, ukládejte a spravujte své dokumenty. Dozvíte se třeba i to, jaké nemovitosti vlastníte a to na jednom místě. Nemusíte tak nikam chodit. Případně lze o tento výpis online požádat.