Vypnout reklamy

Aplikace Tečka

Aplikace Tečka má udělat pomyslnou tečku za koronavirem. Nicméně již nyní vidíme, že tomu až tak moc nebude, ale věříme, že se to povede. Aplikace Tečka má za úkol mít veškeré informace pro cestování u sebe.


Ode dne 15. února 2022 ukazuje Tečka platný očkovací certifikát pro ty, kteří mají 3. dávku očkování (tzv. booster). Platné očkování je jen 9 měsíců po ukončeném očkování. Pokud máte očkování starší jak 9 měsíců (jednodávkovou nebo dvoudávkovou), tak budete mít Tečku červenou a certifikát bude neplatný. Přitom pro cestování stále státy v EU vyžadují očkování nebo test pro vstup. Tedy i pro případnou dovolenou.

Dále informace přímo z NAKIT: Od 22.11.2021 bude v aplikacích nastavena doba platnosti testů na 0minut a budou tedy neplatné (zčervenají). Tato konfigurace čTečky a Tečky prozatím nebude podporovat výjimky z platného opatření, ty budou v nové verzi Tečky i čTečky k dispozici v průběhu týdne.

Berte to tedy tak, že je potřeba dávat pozor na vstupní podmínky jednotlivých zemí podle toho, co máte v aplikaci tečka. Osobně jsme takto zkoušeli letět do jiných zemí, kde nám většinou stačilo tečku ukázat a to tedy podrobnosti certifikátu. K načtení QR kódu se většinou ani nedostalo. Stalo se to jen u příjezdových formulářů, které jsme do daného státu vyplňovali. Některé ubytovací služby chtějí tištěnou formu certifikátu, ale stačí i scan obrazovky, kde jsou tyto informace o očkování nebo testu uvedené a to jak anglicky, tak i česky.


Dne 13.07.2021 jsme článek doplnili o informace ohledně toho, že změníte datum a certifikát vám zezelená. Prosím nedělejte to. Je to naprostý nesmysl. Druhá strana oskenuje Váš QR kód čtečkou a zjístí, že je neplatný. To že vy ho budete mít zelené nikoho zajímat nebude… Není to chyba, ale je to prostě vlastnost…

Do aplikace se zapisují očkování, prodělaná nemoc, výsledky testů. Díky tomu má daný člověk vše na jednom místě a třeba na letišti se pak stačí prokázat certifikátem, kdy v aplikaci na certifikát kliknete. Pokud jste měli test ať už PCR nebo antigen, tak ho v aplikaci uvidíte také a to automaticky.


Jelikož je vše propojené a tyto informace se ukládají na server, tak se pak přes aplikací můžete připojit za pomocí národní identity NIA, portálu občana nebo je zde možnost využít bankovní identity, kterou už třeba nabízí ČSOB. Lze se zde dostat i datovými schránkami, pokud ji máte založenou jako podnikající i nepodnikající fyzická osoba.

Veškeré informace o vás se pak načítají ze serveru Ministerstva zdravotnictví, kde je uložená vaše „karta“. Nemusíte tak nic mít v papírové podobně.

Již se nemusíte tahat s papíry. Vše digitálně

Tedy hlavním přínosem aplikace je jednoduchost. Nemusíte se tahat s papíry ať už certifikátem nebo papírem o testu či protilátkami. Vše po přihlášení uvidíte na jednom místě a to co potřebujete, tak si rozkliknete.

Pokud nemáte žádné přihlašovací údaje, ale zadali jste při PCR testu vaše tel. číslo a stejně i při očkování, tak se stačí přihlásit jednorázově, kdy dorazí na telefon SMS, kterým si ověří, že to jste vy. Pak se do aplikace stačí přihlašovat pinem nebo třeba otiskem.

Aplikace je provozována v souladu s právem EU a ČR. Prakticky to znamená, že certifikát, testy atd. ukážete na kterémkoliv letišti v EU a druhá strana si udělá jenom sken, který mu řekne, kdy jste byli očkovaní a další věci. Pro druhou stranu je tedy vše přeloženo do angličtiny, takže se nemusíte obávat problémů, kdy je vyžadován certifikát, provedení testu a další věci v angličtině.

Informace z různých médií ohledně přetočení času…

Na internetu v médiích a to třeba idnes.cz nebo novinky.cz se píše ohledně toho, jak můžete certifikát zezelenat.

Předem říkáme, že je to naprostý nesmysl. Ano certifikát Vám udělá krásné zelenou barvu, avšak druhá strana po použití čtečky zjistí neplatnost certifikátu, protože vše je zapsáno v QR kódu certifikátu. To že Vám to zčervená nebo zezelená je jenom informace pro vás…

Toto není ani tak chyba a nelze ošetřit je to vlastnost, jedině, že by programátoři museli každou minutu hlídat čas a vy byste museli být neustále online, což je nesmírná zátěž na server. Veškeré informace jsou uložené v QR kódu. To že vám certifkát zezelená nic neznamená a je to právě jen pro vaší informaci. Tím že to takto uděláte, co radí na portálech, tak poškozujete jen sebe. Stále máte neplatný certifikát a nepustí vás i když máte certifikát zelený.

Tečka
Price: Free