Arduino, klon nebo originál?

Arduino je malý jednodeskový mikrokontrolér italské výroby. Dostupná cena v kombinaci s obrovskými možnostmi využití zařízení znamenala, že se kolem projektu vytvořila obrovská komunita uživatelů, kteří společně vytvářeli nové projekty a řešili nastalé problémy. S rostoucí oblibou mikrokontroléru se na trhu začaly objevovat takzvané klony Arduino. Některé jsou nabízeny za mírně nižší cenu než originál. Vyplatí se vybírat klony, nebo je lepší volbou originální deska?

Základní informace o Arduino

Původně měli mikrokontrolér Arduino používat především studenti technických škol a univerzit. V praxi se však ukázalo, že jednodeskový mikrokontrolér je velmi oblíbený a dnes se prodává prakticky po celém světě. Na výrobu rozšíření pro Arduino se specializuje řada firem. Takzvaný Arduino Shield dále rozšiřuje možnosti použití základního zařízení. K ovládání mikrokontroléru se používá uživatelsky přívětivé a intuitivní programátorské prostředí Arduino IDE.

Vybrat si originál nebo klon?

Klony Arduino vynikají především nižší cenou. Ve většině případů je to jejich jediná výhoda. Nutno ale poznamenat, že cenový rozdíl mezi originální deskou a klonem není významný. V případě klonu si bohužel nejsme vždy jisti, zda popis zařízení 100% odráží realitu. Pokud si koupíte klon mikrokontroléru Arduino neznámého původu, riskujete zklamání v podobě nefunkčních komponent. Další neznámou je kompatibilita. Některé klony nemusí fungovat s Arduino Shield ani s dalším příslušenstvím. To v praxi znamená omezení funkčnosti. Trpí však všechny klony výše uvedenými problémy? Samozřejmě, že ne. Výběrem originálu si však můžeme být jisti, že každá součástka je v pořádku.

Výhody koupě originálního mikrokontroléru Arduino

Koupě Arduino ze spolehlivého zdroje je nejlepší volbou pro ty, kdo hledají plně funkční mikrokontrolér, který nebude hned od začátku způsobovat problémy. Další otázkou je zmíněná kompatibilita. Originální jednodeskový mikrokontrolér zaručuje plnou podporu všech kompatibilních překryvných modulů, rozšíření a příslušenství. Proč je to tak důležité? Především s ohledem na obrovské možnosti a různé typy aplikací, které poskytují další překryvné moduly (Arduino Shield).

Kde Arduino kupovat?

Nejlepší je obrátit se na autorizované partnery (distributory) Arduino, kteří nabízejí pouze originální mikrokontroléry a širokou škálu kompatibilního příslušenství. Jedním z nich je Botland. Jako oficiální distributor má k dispozici celou řadu mikrokontrolérů a oficiálních překryvných modulů (a nejen to). Jaké jsou výhody koupě Arduino přímo od oficiálního distributora? Prvním z nich je záruka originality objednaného zboží. Zadavatelé se nemusí obávat problémů, které by mohly vzniknout v souvislosti s používáním některých klonů. Originální Arduino je plně funkční a nevyvolává problémy, jako je nekompatibilita s oficiálním příslušenstvím.

Co dalšího stojí za to vědět o oficiálních distributorech Arduino?

Kromě toho distributoři Arduino nabízejí všechny nové výrobky v den jejich uvedení na trh. To je nesmírně důležité pro ty, kdo netrpělivě očekávají novou generaci mikrokontroléru nebo nového příslušenství, jako je pouzdro nebo překryvná vrstva. Oficiální distributoři navíc kladou velký důraz na bezpečnou přepravu objednávek. Zásilky jsou zabezpečeny tak, aby i choulostivé elektronické součástky dorazily na adresu uvedenou v objednávce bez jakéhokoli poškození. Za zmínku stojí také maximální zkrácení dodacích lhůt.

V případě objednávek u Botland podaných do určitého času v pracovní den je zboží odesláno tentýž den. Důležitou otázkou je také bezpečné nakupování online. Oficiální distributoři používají pouze bezpečné a spolehlivé platební systémy. To znamená, že celý proces transakce je chráněn během všech fází. Na internetových fórech a diskusních skupinách existuje řada pozitivních recenzí na koupi mikrokontroléru Arduino od oficiálního distributora.