ARM odhalil nový typ jádra Cortex-A77 a Mali-G77

Nový typ jádra CPU i GPU jednotky bude mít za následek zlepšení výkonu u čipu Exynos, Kirin nebo Helio. Qualcomm z toho moc profitovat nebude.

ARM

Společnost ARM Holdings odhalila nový design jádra Cortex-A77 a nové GPU Mali-G77. Firma už nedělá na architektuře Bifrost, ale přesouvá se na Valhallu.

Co se týče procesoru, tak se jedna o upgrade jádra A76 na pokročilejší 7nm proces.

Mali-G77 GPU

Bifrost byl oznámen v roce 2016 s jádrem G71. Právě nový návrh přes Valhall má získat o 30% lepší efektivitu využití baterie, 30% lepší výkon. Krom toho s má o 60% zlepšit umělá inteligence, což je učení se.

To znamená, že čipy, které budou dostupné na konci roku 2019 a v roce 2020, tak již budou mít jádra G77 s lepší výkonem o 40%. Přesun na „dospělejší“ verzi 7nm výrobního procesu je oproti změně z bifrost na Valhall, nic.

Nová architektura
Nová architektura

Podle posledních zpráv nové jádro G77 dokáže zpracovat 2x tolik práce, co G76. Porovnáni výkonu je značně složitější, protože záleží, co vše telefon obnáší, jak je optimalizovaný. Nicméně G77 jádro má celkem 16 vláken, přes které dokážou proudit data. Nvidia GPU má třeba 32 a AMD dokonce 64. Nejsou to úplně „vlákna“, jako u procesoru, ale funguje to na stejném způsobu.

Cortex-A77 CPU

Cortex-A77 je postaven na designu A76 a slibuje o 20% vyšší výkon na stejné frekvenci. Nové jádru a čtyři ALU jednotky, které dokážou zrychlit vybavení dané úlohy o 50%. Dokáže udělat jednoduché operace v jednom cyklu a komplexní operace ve 2 – 3 cyklech (starší jádro to zvládalo za 4 cykly).

Cortex A77
Cortex A77

Dále zde byl přidán další AES, který se stará o šifrování a dešifrování dat.

Stručně řečeno, návrhy čipových sad, které spoléhají na návrhy ARM pro grafiku (Exynos, Kirin, Helio), tak získají obrovský nárůst výkonu. Qualcomm bohužel nikoliv.

Zdroj