Vypnout reklamy

Chytrá domácnost

Jste milovníky pokroku a rádi si užíváte novinek, které trh 21. století nabízí? Výborně! To už jste někdy jistě slyšeli pojem chytrá či inteligentní domácnost. Jestliže ano a zajímá vás jak to blíže funguje čtěte dále. Pokud jste o chytré domácnosti ještě neslyšeli, určitě se pusťte do čtení článku také, rozšíříte si tak alespoň obzory. Je až pozoruhodné, co vše je v dnešní době možné.

Pojem chytrá domácnost

Jedná se o dokonale propracovaný systém, který zahrnuje kompletní vybavení domácnosti, od vytápění a stínění, chlazení a větrání, až po zabezpečení domu, osvětlení, zábavní elektroniku a domácí spotřebiče jako je pračka se sušičkou, vysavač apod. Všechny zmíněné položky můžeme navíc pohodlně ovládat  prostřednictvím mobilního telefonu, tabletu či PC. Stačí pouze stáhnout příslušnou aplikaci. A pozor! Jde to i na dálku. Spěchali jste do práce a zapomněli jste zapnout pračku či zastínit okenní rolety? Žádný problém, stačí pár kliků a je hotovo.

Prvky chytré domácnosti vs celá chytrá domácnost?

Do našich bytů a domů si nemusíme zabudovat hned všechny chytré vymoženosti naráz. Jde to i postupně. Pravda je, že to není zrovna nejlevnější záležitost. Svůj chytrý domov tak můžeme budovat krůček po krůčku. Vybírat položky můžeme dle důležitosti, které jednotlivým prvkům přikládáme. Máme-li např. byt nasměrovaný na jižní stranu, nejspíše se nejdříve porozhlédneme po slunečních roletách a klimatizaci, máme-li však doma početnější rodinu, určitě se nejdříve oplatí zainvestovat do smart pračky či chytrého vysavače. Výhodou dále je, že jednotlivé položky komunikují nejen s centrální jednotkou, ale také sami mezi sebou. Tím zvládnou vytvářet tzv. scény, kdy v určitém časovém sledu událostí aktivují a deaktivují jednotlivé mechanismy. Tyto sledy uplatníme např. při ranním vstávání či po odchodu do školy a do práce.

Výhody chytré domácnosti

Chytrá domácnost za nás zvládne řadu rutinních úkolů, které bychom jinak museli několikrát denně opakovat my. Zapínání a vypínání světel, zatažení žaluzií, větrání, zamykání dveří apod. Díky chytré domácnosti máme navíc dokonalý přehled o tom, co se v naší domácnosti děje. Můžeme také kontrolovat úsporu energie.  Chytrou domácnost si chválí také rodiny s dětmi. Chytré spotřebiče mají bezpečnostní zámky, takže nehrozí, že by děti otevřeli zapnutou pračku či se popálily o sporák. Při nákupu chytrých spotřebičů však dávejte pozor, aby byly mezi sebou kompatibilní.