Chytré telefony – umělá inteligence a strojní učení

V těchto dnech se velmi často objevuje při představení nového telefonu umělá inteligence nebo strojní učení. Dále nechybí trendy jako je poměr stran 18:9 a minimum rámečku, skvělý fotoaparát a právě umělá inteligence a strojní učení. Umělá inteligence a strojní učení jsou jak v systému Android, tak i přímo v čipu. Třeba takový čip Kirin 970 má v […]

Umělá inteligence v telefonech

V těchto dnech se velmi často objevuje při představení nového telefonu umělá inteligence nebo strojní učení. Dále nechybí trendy jako je poměr stran 18:9 a minimum rámečku, skvělý fotoaparát a právě umělá inteligence a strojní učení.

Umělá inteligence a strojní učení jsou jak v systému Android, tak i přímo v čipu. Třeba takový čip Kirin 970 má v sobě již kód pro umělou inteligenci a využívá ji právě při fotografování, kde se snaží co nejlépe upravit fotografií, aby byla co nejlepší. V praxi to znamená, že algoritmus se snaží vyvážit jas, barvy, kontrast.

Jaký je rozdíl mezi umělou inteligencí a strojním učením

Umělá inteligence je něco, co by se dalo charakterizovat jako stroj, který dokáže aplikovat své funkce do praxe a to včetně učení nebo komunikace. Vypadá to jako sci-fi, ale je to opravdu tak.

Kde se třeba takové umělá inteligence používá? Je to právě u rozpoznávání obrázků, tedy systém rozpozná o co se vlastně jedná, jestli to je květináč, jaká to je kytice. Nicméně žádný chytrý telefon v této chvíli nemá tak dokonalou umělou inteligenci, že by dokázal rozpoznávat vše.

Nicméně naučit se něco nového je ještě v jakési fázi testování. Lze to vidět i u Bixby asistenta u fotoaparátu, kdy namíříte fotoaparát na místo a právě telefon má rozpoznat co to je. Ano někdy to opravdu rozpozná, ale většinou se mu nedaří.

Strojové učení

Co se týče strojového učení, tak si vezmeme v příkladu třeba album fotografií. Následně poprvé označíte na fotografií jednotlivé lidi, pak třeba podruhé, kdy se vás systém sám zeptá, jestli se jedná o tohoto člověka no a následně už sám bude systém vědět kdo je kdo a to právě díky fotografiím, kde tvář člověka byla převedena do kódu 0 a 1 a ví, že se jedná právě o něho. Nicméně je potřeba být vyfocen z několika úhlu, aby byl následně rozpoznán.

Další části strojového učení, je automatické řazení fotek do kategorií a to podle toho, kde jste v minulosti podobné fotky umísťovali. Strojové učení nám tak trochu ulehčuje práci, protože dělá práci za nás, což je skvělé. Právě iPhone X disponuje takovým rozpoznáváním obličeje, která dokáže rozpoznat i v případě, kdy máte na sobě brýle. Důvodem je umělá inteligence a strojové učení.

Umělá inteligence přímo v čipu telefonu

Když se podíváme na GPU jednotky, tak ty právě poskytují vývojářům akceleraci a hlavně zobrazení polygonů v určitém prostoru a textury. Nicméně čip s umělou inteligencí uvnitř opětovně efektivně akceleruje a to díky API přes neuronovou síť, která podporuje jednotlivé úkoly.

Čipy, které podporují napřímo umělou inteligenci jsou:

  • Huawei Kirin 970 neural processing unit (NPU)
  • Qualcomm Snapdragon 845 Hexagon 685 DSP AI
  • Apple A11 Bionic Neural Engine

Právě takový hardware dokáže vykonávat 100 miliard operací za sekundu. V případě, že váš telefon takovým čipem nedisponuje, tak se vše vykonává v rovině software, což je méně efektivní, jelikož podpora není přímo z čipu, tedy z jádra.

Vývojáři

Donedávna, když bylo AI dostupné přes operační systém pro jejich vytvořené aplikace, tak bylo velmi náročné implementovat AI v zařízení telefonu do jejích aplikací. Museli tak využívat pomocníky třetích stran jako je třeba framework Amazon AWS Machine Learning. Nicméně s Android 8.1 a iOS 11 je k dispozici přímo API, které dokáže přinést strojové učení velmi jednoduše do veškerých aplikací.

Android 8.1

Android Oreo

Android Oreo

Android Neural Networks API (NNAPI) je navržen pro běh intenzivních operací pro strojové učení. Je připraven pro framworky (jako jsou TensorFlow Lite, Caffe2 a další).

iOS 11

Jádro ML je sám o sobě framwork strojového učení, který se používá napříč veškerým Apple produktům a to včetně Siri, Kamery nebo QuickType