Vypnout reklamy

Čína investuje do domácí firmy na výrobu čipů SMIC

Vydáno dne: 5.6.2020

Huawei bude vyrábět své navržené čipy v továrně, která je sice mezinárodní, ale patří Čínské straně. Jedná se o SMIC. Nicméně musí do něho firma investovat několik miliard dolarů.

Poté, co Donald Trump neustále izoluje Čínu a rozdává neustále další a další zákazy, tak se v Číně rozhodli, že investují do rozšíření své vlastní továrny na výrobu čipů a tím se sníží závislost na TSMC, kde vyrábějí všichni své čipy.

Mezi zákazníky TSMC patří zájmena Apple a právě Huawei. Nicméně Huawei má dostat zákaz na výrobu čipů ze strany USA. Donald Trump si přizpůsobil zákon k tomu, aby to mohl udělat.

SMIC prozatím vyrábí na 14nm výrobním procesu

SMIC prozatím vyrábí na 14nm výrobním procesu, ale to jen kvůli tomu, že Čína neinvestovala dostatek peněz a nechala si vyrábět čipy v TSMC.

SMIC v Číně
SMIC v Číně

USA dává možnost vyrobit čipy firmě Huawei ve firmě TSMC a to po dobu 120 dní. Poté již firma nebude moci vyrábět čipy pro Huawei. Je možné, že to ještě bude stačit na výrobu 5nm Kirin čipů pro Mate 40, ale příští rok bude muset Čína vyrábět své čipy.

Čína však za toto hrozí, že vyhostí Apple ze své země a s ním i Qualcomm. Zároveň Čína přestane nakupovat Boeingy, takže pravděpodobně budou nakupovat Airbusy.

Investice, která se vyplatí

Investice do firmy SMIC má pomoci přejít na nižší výrobní proces. Již nyní podle všeho SMIC vyrábí 14nm Kirin 710A čipy pro telefony střední třídy Huawei. Následuje výroba na 10nm a 7nm.

TSMC má pak postavit svou továrnu v USA, kde budou vyrábět čipy. To znamená, že po roce 2023 bychom mohli dostávat grafické karty a další vyrobené v USA a nikoliv v Thajsku či Číně.

Huawei má také stále zákaz používat Google služby. To vše je zaobaleno v “národní bezpečnosti USA”. Huawei však již má svůj obchod a láká do něho veškeré vývojáře. Již teď se dají v Huawei používat mapy HERE.

Buroň Tomáš
Tágy: