Čína potrestá Apple, Qualcomm a další, aby se vrátili zpět do U.S

Kirin 710A na 14nm výrobním procesu

Číně již pravděpodobně dochází trpělivost poté, co Američané prodloužili zákaz na využívání Google služeb pro firmu Huawei. Omezování bez podložených důkazu ze strany Donalda Trumpa jim přijde už neadekvátní.

Nově si totiž prezident Donald Trump schválil zákon, který umožňuje znemožnit využívat US technologie v čipu, pokud je odběr vyšší jak 10% a původně to bylo 25%. Jedná se o firmu TSMC, která je v Thajsku a využívají ji Apple, Huawei a další firmy k výrobě svých navržených čipů.

Tímto novým zákonem chce vyšachovat Huawei, protože ta má podíl na výrobě v TSMC něco okolo 20%, takže původně nebyla šance Ameriky vydat zákaz. Nyní už ano.

Vypadá to tedy, že už to není s ohledem na bezpečnost, ale s cílem firmu Huawei poškodit.

Čína se tedy rozhodla, že nenechá, aby Amerika takto Číně škodila a rozhodla se vytvořit svůj list firem, které nesmí být na území Číny a mohou se tak v klidu vrátit zpět do US. Jedná se například o Qualcomm, Cisco i Boeing (ten který má už nyní problémy).

Na listu je i Apple, který má 14,8% zisků právě z Číny a na druhou stranu několik domácích firem využívají čipy Qualcomm, proto musí být v tomto ohledu Čína opatrná.

Čína první využije první úroveň varování

Čína podle všeho spouští několik kol prověřování těchto firem. Kdyby Čína přistoupila k zákazům U.S čipů na území Číny, tak technologické firmy U.S přijdou o 36$ miliard dolarů.

Podle zdroje má Čína nejprve přistoupit k potrestání menších firem z U.S. Což by byla první úroveň varování a následovaly by velké firmy, jako je třeba právě Apple. Když mluví o malých firmách, tak jsou to ty, které jsou z velké části závislé na Číně a většina z nich by zbankrotovala.