Čína zakazuje čipy od americké společnosti Micron Technology

Čína zakazuje čipy od Micronu; odveta za zákaz Huawei a ZTE. Opatření ohrožují obchod s paměťovými čipy.

Čína nedávno zasáhla americkou společnost Micron Technology, největšího výrobce paměťových čipů v USA, zakazuje dovoz jejich čipů do země. Tato opatření jsou odpovědí na americké zákazy týkající se telefonů a síťových zařízení od společností Huawei a ZTE, které USA podezírají z posílání informací do Pekingu. Podle listu South China Morning Post (SCMP) je Micron nyní považován za „riziko pro národní bezpečnost“ ze strany Číny, což odpovídá americkým obavám ohledně Huawei a ZTE.

Americké ministerstvo obchodu reagovalo na tato opatření prohlášením, ve kterém deklarovalo, že se staví proti omezením, která nejsou založena na pravdě. Je zřejmé, že tato opatření jsou součástí vzájemné odvety mezi USA a Čínou, a to nejen v oblasti telekomunikačních technologií, ale také v oblasti vývozu čipů. Americká pravidla pro vývoz, zavedená v roce 2020, brání dodávkám některých čipů vyrobených s využitím amerických technologií do Číny.

Americké ministerstvo obchodu také avizovalo, že bude jednat s čínskými orgány a koordinovat své kroky se spojenci a partnery, aby bylo možné řešit narůstající narušení trhu s paměťovými čipy způsobené čínskými opatřeními.

Společnost Micron Technology reagovala na zákaz vyjádřením, že si je vědoma rozhodnutí Číny a zkoumá další kroky. Vyjádřila také zájem o další jednání s čínskými úřady. Čína byla pro společnost Micron důležitým trhem, z něhož získala značnou část svých příjmů.

Zákaz čipů od společnosti Micron bude mít dopad nejen na samotnou společnost, ale také na její čínské zákazníky, včetně společností Lenovo, Xiaomi, Inspur Electronics Information, ZTE, Coolpad, China Electronics Corp a Oppo. Naopak jihokorejští dodavatelé paměťových čipů, jako Samsung Electronics a SK Hynix, mohou z tohoto zákazu profitovat. Čínská společnost Yangtze Memory Technologies Corp. by také mohla získat nové zakázky díky zákazu čipů od společnosti Micron v Číně.

Čínský úřad pro kontrolu kybernetické bezpečnosti již v minulosti vyšetřoval společnost Micron a v pondělí bylo oznámeno, že čipům Micron byla odepřena schválení v oblasti kybernetické bezpečnosti. Tím pádem nemohou tyto čipy používat telekomunikační operátoři, banky, vodárenské společnosti a další organizace. Čínský úřad uvedl, že přezkum společnosti Micron odhalil vážná rizika kybernetické bezpečnosti, která představují značné bezpečnostní riziko pro kritickou informační infrastrukturu Číny a její národní bezpečnost.

Situace mezi USA a Čínou se stále vyvíjí a v příštích dnech se jistě dozvíme více o tom, jak se bude tato situace dále rozvíjet.

Jaká opatření přijala Čína proti společnosti Micron Technology?

Čína zakázala dovoz čipů od americké společnosti Micron Technology do země.

Jaké jsou důvody tohoto opatření?

Čína označuje společnost Micron za „riziko pro národní bezpečnost“ a obvinila ji z vážných rizik kybernetické bezpečnosti.

Jaký je důvod pro zákaz čipů od společnosti Huawei a ZTE v USA?

USA mají obavy, že produkty společností Huawei a ZTE obsahují zadní vrátka, která umožňují odesílání informací do Pekingu.