Čip Snapdragon 8 Gen 3: První pohled na nástupce Snapdragonu 8 Gen 2

Snapdragon 8 Gen 3: Nová generace čipu s konfigurací 2+3+2+1 jádry, GPU Adreno 750 a větším výkonem.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 je stále čerstvým produktem na trhu, ale již se objevily první informace o jeho legitimním nástupci. Nejde o přetaktovanou verzi „Plus“, ale o novou generaci – Snapdragon 8 Gen 3.

Zdrojem informací je Kuba Wojciechowski, nová hvězda mezi tipéry, jehož úniky jsou zatím docela přesné. Kuba zveřejnil na Twitteru vlákno, které podrobně popisuje některé specifikace a konfiguraci jádra příštího vlajkového čipsetu Qualcommu.

Podle tweetu bude Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 vybaven jádry Arm nové generace v konfiguraci 2+3+2+1, GPU Adreno 750 a dalšími prvky. Čip bude mít kódové označení buď „Lanai“ nebo „Pineapple“ a následující konfiguraci jádra:

  1. 2x „stříbrná“ jádra Arm s kódovým označením Hayes (A5xx)
  2. 3x „zlatá“ jádra Arm s kódovým označením Hunter (A7xx)
  3. 2x „titanová“ jádra Arm s kódovým označením Hunter (A7xx)
  4. 1x „gold+“ jádro Arm s kódovým označením Hunter ELP (Xn)

Tato konfigurace se liší od té použité v modelu 2. generace (1+4+3), což naznačuje možné změny v jádrech a taktech. Mohli bychom se tak dočkat větších jáder a o něco vyšších taktů.

Snapdragon 8 Gen 3 bude pravděpodobně používat GPU Adreno 750 (kódové označení Adreno Gen 7.9.0) s maximálním taktem 770 MHz. Kuba upozorňuje, že tato frekvence se může měnit podle konkrétních požadavků klientských firem a budoucích revizí čipu.

Pokud se tyto informace potvrdí, můžeme očekávat, že Snapdragon 8 Gen 3 bude přinášet výrazný výkonový posun oproti současné generaci čipů Snapdragon 8 Gen 2.