Co by všichni měli vědět o transparentním telefonu Samsung a další prapodivné „Androidy“

Samsung začíná mít pověst společnosti, která přichází s neotřelými nápady. V roce 2019 začal plnit titulky se skládacím telefonem a zanedlouho mu byl udělen patent na první transparentní telefon na světě, tedy další převratnou věc. Působí to jako sci-fi, ale průhledné zařízení by po někdejších neúspěšných pokusech společností LG a Sony Ericsson bylo obrovským pokrokem […]

Samsung začíná mít pověst společnosti, která přichází s neotřelými nápady. V roce 2019 začal plnit titulky se skládacím telefonem a zanedlouho mu byl udělen patent na první transparentní telefon na světě, tedy další převratnou věc.

Působí to jako sci-fi, ale průhledné zařízení by po někdejších neúspěšných pokusech společností LG a Sony Ericsson bylo obrovským pokrokem pro odvětví technologií telefonů. Jaký by byl vlastně princip?A může být baterie vlastně transparentní?

Úvahám k tomuto zařízení se hned podíváme pod pokličku a okořeníme si to dalšími prapodivnými „androidími“ snahami z minulosti.

Transparentní telefon

Na problém s baterií existuje snadná odpověď. Průhledný může být pouze displej, čehož by se dalo dosáhnout OLED technologií. Pixely by propouštěly světlo, takže by bylo vidět všechno za telefonem, například ruka uživatele. Displej může být plochý nebo flexibilní, takže to funguje bez ohledu na polohu telefonu.

Řadu lidí asi tenhle nápad zvedne ze židle, ale na tomto místě musíme zmínit, že to je pouze ve stavu nápadu. Samsung má pouze patent a plány na tento produkt. Konkrétní výrobní koncepce chybí, a navíc takové telefony často končí v propadlišti dějin.

Transparentní telefony by na trhu byly skutečným technologickým průlomem a mohly by s sebou přinést i další průsvitné komodity, například tablety a notebooky.

Nezničitelný“ telefon

Pro lidi, kteří mají ve zvyku neustále „likvidovat“ své telefony, působil „nezničitelný“ model Cat S60 doslova jako dar z nebe, když ho společnost Caterpillar Inc. v roce 2016 oznámila. Koneckonců, tato společnost si na výrobě robustního nářadí a zařízení postavila jméno.

Zařízení bylo lemováno rámem z nerezu a uhlíkových vláken, takže vydrželo i pád zhruba ze 2 metrů. Dále mělo malinkatá zlatá tlačítka, která při stisknutí chránila reproduktory před vodou a zařízení tak vykazovalo odolnost až do hloubky pěti metrů. Pokud jde o teploty, zařízení vydrželo teplotu až 55 °C, mráz až do −25 °C, a dokonce disponovalo i termokamerou, která umožňovala vidět ve tmě… po vzoru koček.

Telefon měl ale i svoje mouchy. Dle očekávání byl masivní, vážil asi 1,5× víc než iPhone 6C a výkonnostně taky nepatřil k nejlepším. Pro hraní mobilních her či online kasinových her nebyl displej úplně ideální, což je na druhou stranu pro lidi, kteří se snaží omezit čas strávený na telefonu nebo překonat problémové hráčství, výhoda.

Celkově vzato zaznamenal telefon vlažný úspěch. Pro jeho robustní design si ho zamilovali tátové a stavaři po celém světě a fanoušky si získal i svými speciální funkcemi. Třeba Caterpillar v budoucnu přijde ještě s „nadupanější“ verzí.

Kulatý telefon

Mnoho lidí razí názor, že mobily by neměly být kulaté. Klasický obdélníkový design skvěle padne do ruky, tak na co to měnit?

Ale Samsung Galaxy Round nevypadá nijak zvlášť kulatě, jenom tak zkrátka působí. Nezvyklý byl ale jeho zakřivený displej, který v rukách působil kulatě, a podle Samsungu byl telefon díky tomu ergonomičtější.

Designem připomínal telefon LG G Flex, ale šel ještě o krok dál, protože nabízel větší kapacitu a výkon. Bohužel pro Samsung vyšel ve stejnou dobu model Galaxy S4, který měl u zákazníků větší úspěch, a humbuk kolem zakřiveného displeje velmi rychle opadl.

Aspoň to ale Samsung zkusil.

Pestrobarevný „šoupací“ telefon

Šoupací telefon FlipOut dostal svoje jméno zřejmě podle toho, že někomu v Motorole muselo „šoupnout“, když vybíral barvy, do kterých zařízení obleče. Telefon se prodával v celé řadě kýčovitých odstínů, například v jasně žluté a tmavě zelené. Společnost prostě chtěla, aby se telefony líbily mladým.

Základní problém byl v tom, že „šoupací“ design už tu byl, a jednoduše vyšel z módy. Navíc úplná QWERTY klávesnice byla příliš malá a kvalita fotoaparátu byla zejména pro teenagery nedostatečná.

Telefon byl nicméně levný, takže si ho aspoň cílová skupina mohla dovolit a nemusela rozbíjet prasátko kvůli nejnovějšímu iPhonu. Jenže když něco není „cool“, tak si to většinou teenageři prostě nekoupí.

Oboustranný telefon

Toužili jste někdy po telefonu kombinovaném s elektronickou čtečkou? Stažení aplikace ve stylu Kindlu není sice žádný problém, ale YotaPhone šel cestou zabudování těchto nástrojů do obou stran telefonu. Stačilo tedy otočit telefon na druhou stranu a z procházení internetu se rázem stalo čtení oblíbené knihy.

Strana s Kindlem byla vyrobena z e-papíru, takže nevybíjela baterii: mohli jste kontrolovat čas, hovory a zprávy, aniž by musela nabíhat technologie AMOLED.

YotaPhone byl nicméně drahý a dvoudisplejové provedení působilo jen na efekt. Na co platit hříšné peníze za takovou věc, když si na klasickém displeji můžete spustit čtecí aplikaci? Produkt se sice nechytil, ale to ještě neznamená, že podobné, praktičtější nápady nemusí mít v budoucnu úspěch.

Co dál?

Technologie chytrých telefonů urazila za posledních deset let obrovský kus cesty, ale pořád je to zřejmě jen špička ledovce. Výrobci mají v rukávu určitě zajímavá esa, a to zejména až se v dohledné budoucnosti masově rozšíří technologie 5G. Hovoří se o vícedisplejových zařízeních, aby uživatelé mohli dělat několik věcí najednou, a dokonce i o natahovacích telefonech, které by se daly přizpůsobovat podle potřeb uživatele. Je nicméně jisté, že odteď za deset let nebudou telefony vypadat tak jako dnes, takže se můžeme jenom domnívat, co nás čeká…