Co je to kryptoměna?

Kryptoměny s více než desetiletou historií jsou zjevně více než jen módní záležitostí, ale mnoho lidí jim stále nerozumí a pochybuje o jejich skutečné hodnotě, praktickém využití a dlouhodobém uplatnění. Kryptoměny s více než desetiletou historií jsou zjevně více než jen módní záležitostí, ale mnoho lidí jim stále nerozumí a pochybuje o jejich skutečné hodnotě, […]

Kryptoměny s více než desetiletou historií jsou zjevně více než jen módní záležitostí, ale mnoho lidí jim stále nerozumí a pochybuje o jejich skutečné hodnotě, praktickém využití a dlouhodobém uplatnění.

Kryptoměny s více než desetiletou historií jsou zjevně více než jen módní záležitostí, ale mnoho lidí jim stále nerozumí a pochybuje o jejich skutečné hodnotě, praktickém využití a dlouhodobém uplatnění.

Jak jsou kryptoměny regulovány?

Jednoduchá odpověď zní, že nejsou, mimo hranice technologie blockchain, ke které se dostaneme později.

Ještě zásadnější je, že současný právní status kryptoměn se v jednotlivých zemích značně liší. Zatímco v rámci Evropské unie je používání kryptoměn neomezené, konkrétní země, jako například Turecko, platby v kryptoměnách zakázaly.

Jak kryptoměny fungují?

Většina kryptoměn funguje bez podpory autority, jako je centrální banka nebo vláda. Tím se zásadně liší od tradičních měn.

Místo vládních záruk je způsob fungování kryptoměn podložen něčím, čemu se říká technologie blockchain (viz níže).

Místo toho, aby existovaly jako fyzická hromádka bankovek nebo mincí, jsou kryptoměny omezeny na internet. Představte si je jako virtuální tokeny, jejichž hodnotu určují tržní síly vytvářené lidmi, kteří je chtějí koupit nebo prodat.

V současné době existuje odhadem pět tisíc kryptoměn. Zdaleka největší je bitcoin, následovaný měnami jako Ethereum a Tether. Tržní kapitalizace kryptoměny se rovná jednotkové ceně měny vynásobené počtem existujících jednotek. I po krachu kryptoměn v květnu 2022 byla hodnota trhu stále přibližně 910 miliard USD.

Kryptoměny lze nakupovat za tradiční hotovost, například dolary, a samy pak mohou sloužit k nákupu stále širší škály každodenního zboží a služeb. Kryptoměny mají v každé zemi stejnou hodnotu, což usnadňuje převody mezi osobami po celém světě a zároveň neguje problém směnných kurzů.

Ve skutečnosti existuje pouze omezený počet bitcoinů – kryptoměny jsou přirovnávány k digitální formě aktiva, jako je zlato, kde vnímaná zásoba hodnoty pak podléhá zákonům nabídky a poptávky.

V současné době je to hlavní kouzlo kryptoměn: že je možné s nimi obchodovat na burzách podobně, jako investoři na burze nakupují a prodávají akcie a jiné komodity.

Co to je technologie blockchain?

Blockchain je v podstatě druh databáze. Blockchain se poprvé dostal do povědomí jako technologie, na níž je založen Bitcoin, když byla tato kryptoměna původně navržena v článku o peer-to-peer elektronických peněžních systémech v roce 2008.

Článek byl připsán Satoshimu Nakamotovi, což byl pravděpodobně pseudonym buď jednotlivce, nebo skupiny lidí. Součástí návrhu kryptoměny bylo, že bude vždy vytvořeno pouze 21 milionů bitcoinů.

Blockchain je v podstatě veřejná účetní kniha každé uskutečněné transakce s Bitcoinem. Záznam se distribuuje napříč mnoha počítači a nelze s ním manipulovat ani ho zpětně měnit. Podle zastánců kryptoměn jsou transakce v blockchainu bezpečnější než tradiční platební mechanismy.

Nové měnové jednotky, jako je bitcoin, vznikají v blockchainu prostřednictvím „těžby“, která vyžaduje obrovské objemy výpočetního výkonu, a spotřebovává tak značné množství energie. Ekologové varovali, že rozšíření kryptoměn by mohlo mít významný dopad na celosvětové pokusy o snížení spotřeby energie.

Jak nakupovat kryptoměny?

Nejčastějšími místy pro nákup bitcoinů a dalších kryptoměn jsou specializované investiční platformy. Patří sem řada obchodních platforem a aplikací, které investorům umožňují nakupovat kryptoměny buď za tradiční měny, nebo za jiné kryptoměny.

Pro otevření účtu jsou budoucí obchodníci obvykle požádáni o poskytnutí údajů o pasu, telefonního čísla a e-mailové adresy. Náklady na obchodování se mohou na jednotlivých burzách lišit. Někteří poskytovatelé účtují paušální poplatek za každý obchod, zatímco jiní si účtují procento z celkové částky transakce.