Co je to LCD, OLED, AMOLED, SAMOLED?

Určitě se neustále setkáváte s označením, že telefon má displej AMOLED nebo Super AMOLED displej. Jenže co to znamená? Jaké rozdíly to vůbec má a který je vlastně nejlepší? LCD displeje Jedná se asi o nejběžnější typ digitálního displeje. Stále se velmi hojně využívá, ale už je nahrazují OLED panely. Displeje LCD používají světelný zdroj […]

LCD displej, OLED, AMOLED, SAMOLED? Co to je. Kdo je lepší? Každý má své pro a proti

Určitě se neustále setkáváte s označením, že telefon má displej AMOLED nebo Super AMOLED displej. Jenže co to znamená? Jaké rozdíly to vůbec má a který je vlastně nejlepší?

LCD displeje

4K LCD monitor

4K LCD monitor

Jedná se asi o nejběžnější typ digitálního displeje. Stále se velmi hojně využívá, ale už je nahrazují OLED panely. Displeje LCD používají světelný zdroj jako je LED, který prochází světlem přes tekutý krystal a barevný filtr (proto se někdy stane, že když zatlačíte na displej, tak se vám seskupí krystaly k sobě a udělá se vám takové kolečko kolem prstu).

Displeje jsou vyráběny ve třech variantách a to je TN, IPS a VA.

TN displeje mají nízkou odezvu a vysokou obnovovací frekvenci, avšak produkují zase nízkou kvalitu obrazu než jiné varianty LCD displejů. Zároveň mají poměrně úzký rozsah barev, takže na HDR 100% zapomeňte a obrovské změny v kvalitě obrazu při různém pohledu. Určitě to znáte, když se podíváte z jiného úhlu, tak na obrazovku nejde téměř vidět.

IPS displeje zase vyřeší problém s nízkým rozsahem barev a špatným zobrazením v jiných úhlech pohledu, avšak nejsou tak rychlé a nejsou levné.

VA displeje jsou středem mezi těmito oběma variantami. Mají slušný rozsah barev a úhel pohledu. Zároveň disponují dobrou odezvou i jasem.

Až si budete kupovat displej, tak se podívejte jestli to je TN, IPS a VA. Určitě to oceníte.

OLED (Organic Light-Emitting Diode)

OLED

OLED

Jedná se o novou technologií, která se hojně využívá v mobilních telefonech. Již asi málokdy potkáte obyčejné LCD v mobilním telefonu. Důvod je jednoduchý. OLED displej bere totiž méně energie a jelikož je mobilní telefon omezený na výdrž, tak se výrobci snaží veškerou spotřebu elektrické energie snižovat a ne zvyšovat. Baterie již dosáhly na svůj limit a už by museli výrobci baterii pouze zvětšovat, to by vedlo, že by byl telefon tlustý.

Video k lepšímu pochopení

Jak sami můžete vidět, tak právě díky OLED mohou být displeje ohebné a téměř neviditelně tenké. Černá je černá, jelikož není ničím podsvícená natož u LCD displejů je displej podsvícen a černá je spíše šedá.

Provedení OLED displejů

Většina OLED displejů, co se teď vyrábějí jsou v provedení SMOLED. Rozdíl mezi SMOLED a PLED je, že u SMOLED jsou využity malé ogranické molekuly a u PLED zase velké organické molekuly. Právě PLED má jednodušší strukturu a mělo by být toto provedení levnější.

Jak z názvu vyplývá, tak OLED je dioda LED, ve které je světlo emitováno z organických materiálů obsahující vrstvu organického polovodiče. Ten je umístěn mezi dvěma elektrodami a jedna z nich je transparentní.

OLED se také označuje jako AMOLED, což je v podstatě to samé, jen se OLED moc nepoužívá. U telefonu právě vidíme označení AMOLED.

Digitální displeje OLED využívají organický polymer k vytvoření světla, čímž jsou energeticky úspornější a zároveň poskytují lepší obraz a kontrast.

OLED displeje nevyžadují podsvícení, jelikož pixely nejsou osvětleny v případě čisté černé barvy.

Displeje OLED nebo-li AMOLED jsou dražší než jiné typy, ale jsou lepší, mají velkou barevnou škálu a energetickou účinnost.

OLED displeje tedy poskytují rychlou odezvu, široký úhel zorného pole, tenké a flexibilní, energeticky efektivní, vysoký kontrast. Nevýhodou je však jejich cena, modrá LED pravděpodobně odejde dřív než červená a zelená (proto nevyužívejte modré pozadí!).

SAMOLED displej? Co to je?

Dalo by se říci, že se jedná o vylepšený AMOLED displej SAMOLED je Super AMOLED displej a používá se v Samsung Galaxy telefonech.

Super AMOLED je na stejné technologií displeje jako předchůdci, ale jsou zde rozdíly. Starší OLED (AMOLED) využívají vrstvu, která je v horní části obrazovky, aby detekovala dotyk, zatímco Super AMOLED je tato vrstva přímo v obrazovce. Pokud tak chcete vyměnit u takových telefonu displej, tak určitě se nebude prodávat dotyková vrstva a displej zvlášť. Uvidíte dotykové sklo + displej.

  • Technologie Super AMOLED poskytuje 20% jasnější obraz a spotřebuje o 20% méně energie než AMOLED
  • Snižuje odraz slunečního světla o 80% oproti AMOLED. Takže čtení na slunečním svitu je mnohem jednodušší.
  • Díky tomu, že je dotyková vrstva přímo v obrazovce, tak je displej ostřejší a živější.

Zdroj