Vypnout reklamy

Co je to LCD, OLED, AMOLED, SAMOLED?

Určitě se neustále setkáváte s označením, že telefon má displej AMOLED nebo Super AMOLED displej. Jenže co to znamená? Jaké rozdíly to vůbec
LCD displej, OLED, AMOLED, SAMOLED? Co to je. Kdo je lepší? Každý má své pro a proti

Určitě se neustále setkáváte s označením, že telefon má displej AMOLED nebo Super AMOLED displej. Jenže co to znamená? Jaké rozdíly to vůbec má a který je vlastně nejlepší?

LCD displeje

4K LCD monitor

4K LCD monitor

Jedná se asi o nejběžnější typ digitálního displeje. Stále se velmi hojně využívá, ale už je nahrazují OLED panely. Displeje LCD používají světelný zdroj jako je LED, který prochází světlem přes tekutý krystal a barevný filtr (proto se někdy stane, že když zatlačíte na displej, tak se vám seskupí krystaly k sobě a udělá se vám takové kolečko kolem prstu).

Displeje jsou vyráběny ve třech variantách a to je TN, IPS a VA.

TN displeje mají nízkou odezvu a vysokou obnovovací frekvenci, avšak produkují zase nízkou kvalitu obrazu než jiné varianty LCD displejů. Zároveň mají poměrně úzký rozsah barev, takže na HDR 100% zapomeňte a obrovské změny v kvalitě obrazu při různém pohledu. Určitě to znáte, když se podíváte z jiného úhlu, tak na obrazovku nejde téměř vidět.

IPS displeje zase vyřeší problém s nízkým rozsahem barev a špatným zobrazením v jiných úhlech pohledu, avšak nejsou tak rychlé a nejsou levné.

VA displeje jsou středem mezi těmito oběma variantami. Mají slušný rozsah barev a úhel pohledu. Zároveň disponují dobrou odezvou i jasem.

Až si budete kupovat displej, tak se podívejte jestli to je TN, IPS a VA. Určitě to oceníte.

OLED (Organic Light-Emitting Diode)

OLED

OLED

Jedná se o novou technologií, která se hojně využívá v mobilních telefonech. Již asi málokdy potkáte obyčejné LCD v mobilním telefonu. Důvod je jednoduchý. OLED displej bere totiž méně energie a jelikož je mobilní telefon omezený na výdrž, tak se výrobci snaží veškerou spotřebu elektrické energie snižovat a ne zvyšovat. Baterie již dosáhly na svůj limit a už by museli výrobci baterii pouze zvětšovat, to by vedlo, že by byl telefon tlustý.

Video k lepšímu pochopení

Jak sami můžete vidět, tak právě díky OLED mohou být displeje ohebné a téměř neviditelně tenké. Černá je černá, jelikož není ničím podsvícená natož u LCD displejů je displej podsvícen a černá je spíše šedá.

Provedení OLED displejů

Většina OLED displejů, co se teď vyrábějí jsou v provedení SMOLED. Rozdíl mezi SMOLED a PLED je, že u SMOLED jsou využity malé ogranické molekuly a u PLED zase velké organické molekuly. Právě PLED má jednodušší strukturu a mělo by být toto provedení levnější.

Jak z názvu vyplývá, tak OLED je dioda LED, ve které je světlo emitováno z organických materiálů obsahující vrstvu organického polovodiče. Ten je umístěn mezi dvěma elektrodami a jedna z nich je transparentní.

OLED se také označuje jako AMOLED, což je v podstatě to samé, jen se OLED moc nepoužívá. U telefonu právě vidíme označení AMOLED.

Digitální displeje OLED využívají organický polymer k vytvoření světla, čímž jsou energeticky úspornější a zároveň poskytují lepší obraz a kontrast.

OLED displeje nevyžadují podsvícení, jelikož pixely nejsou osvětleny v případě čisté černé barvy.

Displeje OLED nebo-li AMOLED jsou dražší než jiné typy, ale jsou lepší, mají velkou barevnou škálu a energetickou účinnost.

OLED displeje tedy poskytují rychlou odezvu, široký úhel zorného pole, tenké a flexibilní, energeticky efektivní, vysoký kontrast. Nevýhodou je však jejich cena, modrá LED pravděpodobně odejde dřív než červená a zelená (proto nevyužívejte modré pozadí!).

SAMOLED displej? Co to je?

Dalo by se říci, že se jedná o vylepšený AMOLED displej SAMOLED je Super AMOLED displej a používá se v Samsung Galaxy telefonech.

Super AMOLED je na stejné technologií displeje jako předchůdci, ale jsou zde rozdíly. Starší OLED (AMOLED) využívají vrstvu, která je v horní části obrazovky, aby detekovala dotyk, zatímco Super AMOLED je tato vrstva přímo v obrazovce. Pokud tak chcete vyměnit u takových telefonu displej, tak určitě se nebude prodávat dotyková vrstva a displej zvlášť. Uvidíte dotykové sklo + displej.

  • Technologie Super AMOLED poskytuje 20% jasnější obraz a spotřebuje o 20% méně energie než AMOLED
  • Snižuje odraz slunečního světla o 80% oproti AMOLED. Takže čtení na slunečním svitu je mnohem jednodušší.
  • Díky tomu, že je dotyková vrstva přímo v obrazovce, tak je displej ostřejší a živější.

Zdroj