Vypnout reklamy
1.1.2019

Co je to RCS a co ho dělá lepším než SMS?

SMS je tady s námi již přes čtvrt století. Nicméně nikam se nechystá a je jasné, že ještě nebude nahrazen novým protokolem. Avšak spousta věcí se změnilo. Spousta lidí z SMS přechází na aplikace jako jsou WhatsApp, Viber, WeChat. Aplikace nabízejí spoustu funkcí jako jsou gify, smajlíky a další, což klasické SMS nezvládnou.

Nedávno Google odstartoval protokol RCS – Rich Communication Services, což se dá přeložit jako “iMessager pro Android”.

RCS vs IM (Instant Messenger)

Proč nestačí pouze IM jako je WhatsApp a Facebook Messenger? Důvodem je, že SMS jsou jádrem mobilních sítí a každý telefon tuto formu podporuje. Není zde nic jiného, žádná konkurence nebo nekompatibilní standardy. Každý kdo má telefonní číslo, tak může obdržet SMS. Proto je zde možná změna na RCS.

RCS vs SMS

Řekněme kolik SMS zpráv jste poslali v rámci nového roku a kolik přes IM (Messenger, Whatsapp)? Je pravděpodobné, že právě na nový rok odesíláme více SMS zpráv, ale díky RCS by to mohlo být lepší, lidštější, jelikož by se nejednalo o jednoduchou “suchou” zprávu.

S RCS není žádný limit pro odeslání zprávy a je zde i nativní podpora pro skupinové chaty. Krom toho přes RCS lze odesílat soubory, obrovské fotografie (nikoliv kompresní fotografie přes MMS). I některé IM aplikace zkomprimují fotografie před odesláním. Protokol tak lze použít pro sdílení souborů.

RCS protokol

RCS protokol

Jelikož protokol SMS i RCS je v rámci operátora, tak ten zajísti kompatibilitu. V případě, že je telefon s RCS, tak budete posílat zprávy RCS pokud klasický SMS, tak pouze čistý SMS.

S RCS protokolem budete mít i klasický přístup na svém PC, takže se bude jednat o naprostou klasiku, jak jsme zvyklí u IM (Messenger atd.)

RCS pro podnikatelé

RCS dokáže doručit upravenou zprávu s interaktivními prvky. Prakticky to pro podnikatelé znamená další kanál pro spojení se zákazníky. Lidé tak mohou nakoupit lístek na vlak, do kina, kamkoliv budou chtít. Vůbec bychom se nedivili, kdyby stačila napsat SMS: “chci lístek do Prahy” a dorazily by vám určití dopravci, kde byste si lístek zakoupili.

Lístky

Lístky

Bezpečnost a kde lze RCS používat

Protokol je kritizován z nedostatečného zabezpečení, protože nenabízí end-to-end šifrování (to znamená, že zpráva se nikde neukládá a je jenom mezi uživatelem. end-to-end nabízí právě iMessage, Telegram WhatsApp.)

RCS

RCS

Pokud jste v Japonsku, tak zde je RCS protokol plně podporován. Severní Amerika a některé Evropské země nabízejí několik operátorů, kteří RCS podporují. 

V České republice podporuje RCS pouze Vodafone.

Zdroj

Mohlo by se Vám líbit...

Můžete navštívit další stránky tohoto webu, kde jsme pro vás vybrali, co by vás mohlo zajímat nejvíce. Víte o tom, že na stránce ukrýváme slevový 10% kupón, který můžete použít v našem obchodě s PC hrami? Kupón naleznete ve hře, kde je otevřený svět a spousta zabijáků. Je dostupná na PC i na mobil.