Co je to USB?

Jedná se o kabel, který dokáže propojit zařízení s PC a to povětšinou bez instalace (plug-and-play). Na USB již fungují klávesnice, myši, mobilní telefony a mnohem více. USB bylo navrhnuto v roce 1996. V základu jsou tři USB formáty konektorů USB se rozděluje na USB-A, USB-B a nový USB-C. Každý z těchto formátu je svým […]

Jedná se o kabel, který dokáže propojit zařízení s PC a to povětšinou bez instalace (plug-and-play). Na USB již fungují klávesnice, myši, mobilní telefony a mnohem více. USB bylo navrhnuto v roce 1996.

V základu jsou tři USB formáty konektorů

USB se rozděluje na USB-A, USB-B a nový USB-C. Každý z těchto formátu je svým způsobem jiný. Ještě zde patří mini a mikro konektory. Vše se liší zájmena velikosti a tvaru daného konektoru. V dnešní době jsou však dostupné povětšinou USB-A, co se týče propojení s PC.

USB - A a USB - B

USB – A a USB – B

Rychlostní módy

USB má několik rychlostních módů. Pomalý mód je verze 1.0, rychlý mód taktéž verze 1.0, vysoká rychlost verze 2.0, SuperRychlý verze 3.0 a SuperRychlý+ je od verze 3.1.

Třeba u superRychlého módu dokáže uživatel za pomocí USB 3.0 přenášet rychlostí 625 MB/s. Určitě jste už sami odzkoušeli přenos za pomocí normálního kabelu ve verzi 2.0 a 3.0. Rychlost je opravdu velmi rychlá. Nová generace SuperRychlý ve verzi 3.1 dokáže přenášet dokonce rychlostí 1.25 GB/s, tedy dvakrát rychleji, než verze 3.0.

Někdy teď v záři 2017 jsme se měli dočkat verze USB 3.2, která měla být opět 2x rychlejší než USB 3.1 z roku 2013.

USB 3.0 se značí uvnitř modrým konektorem, takže určitě hned poznáte, jestli se jedná o zařízení, které zvládá vysokou rychlost.

USB konektory podle módu

USB konektory podle módu

USB – C

USB – C je nový typ konektoru, který bude pravděpodobně posledním typem. Výrobci se totiž budou snažit o bezdrátové propojení vašeho telefonu s PC a i u jiných zařízeních bude styl stejný.

USB – C specifikace 1.0 byla představena v roce 2014 v červenci a zároveň šla do výroby ve stejný čas, jako specifikace USB 3.1.

By Ilya Plekhanov - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46517325

By Ilya Plekhanov – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46517325

Jedná se o 24 pinový konektor, který je o něco větší než konektor micro-B. Výhodou tohoto typů konektoru je také to, že nelze zapojit špatně. Funguje tedy oboustraně, takže už žádné zkušení, jestli tam USB vleze a pak následně otáčení.

Kabel dokáže dodat výkonový proud o 1.5 A a 3.0 A při 5 V. Tímto kabelem můžete propojit dvě PC s USB-C nebo i mobilní telefony.

Přenos zvuku přes USB-C

USB-C podporuje audio signály, to znamená, že nahrazuje 3.5mm jack, což už jsme mohli vidět u Apple, který 3.5mm jack odstranil. K dispozici jsou signály pro levý, pravý, mikrofon a poté je tady zem. Audio adaptér může také obsahovat zařízení, které bude telefon dobíjet.

V budoucnu třeba sluchátka se solárním panelem, přes který se bude telefon díky propojení USB-C nabíjet. Půjdete třeba běhat, dáte sluchátka a mezitím co běháte a posloucháte, tak se vám nabije telefon.

Jsou zde i alternativní módy, které existují a v roce 2016 byl oznámen HDMI alternativní mód s protokolem HDMI 1.4b. Co to znamená? Přes USB-C se dokáže přenášet i obraz. To znamená v budoucnu bude stačit 1 kable na všechno a to jak audio, video i datové přenosy.