Dotykové monitory jsou velkým lákadlem, mají však i své stinné stránky

Velké dotykové monitory jsou velkým lákadlem, ale mají i své stinné stránky. Podívám se tedy na to, jaké to jsou.

Dotykový displej

Dotykové monitory jsou pro mnoho lidí bezesporu velkým lákadlem. Jen si představte, že byste mohli svůj notebook nebo i stolní počítač ovládat pomocí doteku – není to příjemně moderní a pokročilé? Bohužel ale spousta z nás od dotykových monitorů očekává více, nežli nám ve skutečnosti dokážou nabídnout. Stejně jako cokoli jiného mají i dotykové monitory své stinné stránky.

Využití není stoprocentní

Dotykové monitory nenabízí stoprocentní využití. Jednoduše řečeno: pro některé věci jsou více než perfektní, pro jiné se naopak vůbec nehodí a jsou spíše komplikací. Co se týče například čtení emailů nebo knih, tam dotykové monitory dominují. Podíváme-li se ale na ně například z pohledu klávesnice, pak musíme dodat, že tam se té klasické zkrátka nikdy nedokážou vyrovnat a to dokonce ani za předpokladu, že monitory například od tabletů nabízí daleko větší klávesnice, jež se pohodlněji ovládají.

Stručně řečeno: dotykové monitory jsou perfektní pro pasivní úlohy, u aktivních úloh ještě stále pokulhávají.

Dotykové monitory nejsou žádná novinka

Možná vás to překvapí, ale dotykové monitory nejsou žádnou horkou novinkou. Jen málokdo ví, že první dotykový monitor se objevil již více než před čtyřiceti lety, byť byl v té době určen pouze pro akademické účely. Za ta léta došlo k vyvinutí několika technologií, mezi nimiž výrazně vynikají především tyto dvě: kapacitní a rezistentní. I když je kapacitní technologie po finanční stránce mnohem více nákladná, nabízí výhodu v tom, že umožňuje velmi rychlé a pohodlné multidotykové ovládání.

V současné době dotykové monitory lákají mnoho lidí, přesto se k jejich pořízení odhodlá jen hrstka z nich. Možná za to může především cena, která je podstatně vyšší, nežli jakou byste byli nuceni zaplatit v případě pořízení klasického monitoru. Nejlevnější monitory pořídíte již za pár tisíc korun (podle slevového portálu Slewik lze nejlevnější model pořídit již za 1200 Kč). Cena za dotykové monitory se nepohybuje v řádech pár tisíc, ale v drtivé většině případů zacházíme za hranici desetitisícové částky a mnohdy ještě dále.

Vyplatí se dotykové monitory?

Dotykové monitory jsou sice lákavé, ale nejsou nezbytné. Pro běžného uživatele si troufneme tvrdit, že jsou zbytečné a že se investice do nich nevyplatí. S ohledem na výše zmíněnou skutečnost, že se příliš nehodí pro aktivní účely, je potřeba dodat, že s největší pravděpodobností budete muset dotykový monitor tak či onak kombinovat s prací na klasické klávesnici.