Vypnout reklamy

Co je to duální fotoaparát v chytrých telefonech? – část 2

Duální fotoaparát

Máme tady pokračování seriálu, který se zaobírá právě vysvětlením co to znamená duální kamera a proč by vás to mělo zajímat? Jednoduše z toho důvodu, že určitě vyhledáváte telefon i s dobrým fotoaparátem a že jich na trhu je. Nicméně nejnovějšími technologiemi disponují pouze vlajkové telefony.

Širokoúhlý fotoaparát

Tento fotoaparát byl prvně ukázán v telefonu LG G5 a to počátkem loňského roku. Širokoúhlý fotoaparát znamená to, co slyšíte. G5 telefon měl fotoaparát se 16 MPx. 29mm ekvivalentní primární fotoaparát f1.8 a 8MPx, 12mm ekvivalentní sekundární fotoaparát s f2.4 a 12mm ohnisková vzdálenost poskytla druhému fotoaparátu široké zolné pole. To znamená, že s tímto fotoaparátem zaberete širší oblast.

Mohli jsme to vidět u telefonu LG. Širokoúhlý objektiv poskytuje jedinečnou perspektivu. V počáteční fázi byly s touto technologií problémy a třeba na modelech G5 a V20 docházelo k deformacím. Fotky pak vypadaly jak na sportovní kameře GoPro (rybí oko). Nicméně LG se stále snaží tento systém vylepšovat a na V30 již má sekundární objektiv vysokou kvalitu obrazu, i podstatně menší zkreslení objektivu.

Širokoúhlá kamera

Širokoúhlá kamera

Teleobjektiv

Nejběžnější ze všech systému s duálními kamerami je dnes teleobjektiv. V tom je primární kamera spárovaná se sekundární kamerou, která má teleobjektiv. Je to přesný opak širokoúhlého kamerového systému. Ve skutečnosti tak umožňuje přiblížit váš objekt namísto jeho zmenšení.

iPhone 7 Plus má pouze 2x optický zoom. To znamená, že sekundární objektiv má dvojnásobnou ohniskovou vzdálenost primárního objektivu. Výhodou je právě to, že neztratíte kvalitu obrazu při optickém zoom. U všech chytrých telefonu je zoom digitální, ale díky novému objektivu je možný optický zoom. Avšak lze ho použít pouze na 2x zvětšení, další zvětšení se provádí opět za pomoci digitálního zoom. Nicméně když je digitální zoom aplikován až od 2x optického zoom, tak podává lepší výsledek, než kdyby byl využit od úplného začátku.

2x optický zoom

2x optický zoom