Evoluce Androidu – část 2

V minulém díle jsme se v evoluci androidu dostali až k androidu ve verzi 1.6. Pověděli jsme si, jak systém Android začínal i jak ho firma Google odkoupila.  Android 2.0 – s kódovým označením Eclair Datum vydání: 26. říjen 2009 Systém eclair optimalizovalo výkon a přichází opět s vylepšením uživatelským rozhraním a podporou větších displejů […]

Google web

V minulém díle jsme se v evoluci androidu dostali až k androidu ve verzi 1.6. Pověděli jsme si, jak systém Android začínal i jak ho firma Google odkoupila. 

Android 2.0 – s kódovým označením Eclair

Datum vydání: 26. říjen 2009

Systém eclair optimalizovalo výkon a přichází opět s vylepšením uživatelským rozhraním a podporou větších displejů a rozlišení. Jako prvně se v této verzi objevily živé tapety. Google Maps navigace nahradily z menší části navigaci v automobilech a nabídly 3D pohled a také hlasové ovládání s možnosti sledování hustoty dopravy.

Chytré telefony od této chvíle začaly zmenšovat propast mezi fotoaparáty a kamerami v mobilech. Fotoaparáty nově podporují blesk, digitální zoom, nové módy, vyvážení bíle, barevné efekty

Následně byl vydán také systém Android 2.1. Nejednalo se o velkou aktualizaci, ale opravily se malé API nedostatky a chyby. Zároveň s tímto systémem se představil první telefon Nexus od Google, který byl vyroben firmou HTC. Nicméně telefon prodávala firma Google přímo, tedy nikoliv přes prodejce. Google Nexus One vyšel v lednu 2010 a v květnu 2010 přišel první telefon s aktualizovaným Android 2.2 Froyo.

Nový systém nabízí Bluetooth 2.1, možnost vyhledávat ve zprávách SMS a MMS, zlepšení rychlosti v psaní na virtuální klávesnici, podpora HTML5, vylepšený kalendář, podpora Microsoft Exchange, více účtu pro synchronizaci mailu a kontaktů.

Android 2.2 – s kódovým označením Froyo

Datum vydání: 20. května 2010

Rychlost, paměť a výkon byl optimalizován. To bylo hnacím motorem aktualizovaného systému Android 2.2. Podle všeho měl kompiler od Dalvik JIT, vylepšené doručování kódu do jednotky CPU a to až 5x rychlejší. Nadále je 2 – 3x vylepšení v oblasti Javascriptu, kde byla následná adaptace V8 Javascript jádro v prohlížečích a zároveň přidaná podpora Flash.

Hlasové akce dávají lepší kontrolu nad mobilním telefonem a to včetně vyhledávání, přidávání novinek. Velkou změnou je i podpora vysoce jasových displejů a to až do 320ppi a 4 palcový telefon 720p.

Možnost se rychle přepínat mezi jednotlivými jazyky klávesnice, podpora bluetooth automobilu, podpora numerických a alfanumerického hesla, animované gify, možnost instalovat aplikace na rozšiřitelné úložiště.

Android 2.3 – s kódovým označením Gingerbread

Datum vydání: 6. prosince 2010

Tento nový systém přivedl odlehčené uživatelské rozhraní a opět se vylepšil výkon. Je zde už podpora extra velkých displejů a rozlišení. Nechybí několik funkcí pro zlepšení výdrže baterie a to tak, že se mnohem lépe ovládají aplikace a uspávají ty, které běží na pozadí a nic nedělají.

Dále došlo k vylepšení herního API, takže po této aktualizaci mohli vývojáři přinášet na telefony mnohem hezčí mobilní hry. Vývojáři mají přístup do nejnižších úrovní, jako je audio, grafika, ovládání a úložiště.

Dále zde přibyla podpora NFC, více kamer a nativní podpora předních kamer a mnohem více senzorů (gyroskop, barometr).

Vylepšené funkce kopírovat a vložit, nové audio efekty, ekvalizér, vylepšení basů, nový manažer pro stahování, SSL je šifrováno pomocí RC4-MD5 namísto AES256-SHA, vylepšené gmail aplikace, vylepšená efektivita baterie.

<< Pokračujte na třetí část tohoto seriálu >>