Google čelí žalobě v US a to kvůli monopolu se svým Google Play obchodem

Google čelí žalobě v US a to kvůli monopolu s Play obchodu. Žalobci si stěžují na omezení jiných obchodů nebo hrubé varování před instalací aplikací mimo Google Play.
Google Firma

38 států v Americe vypsalo žalobu proti Google ohledně monopol aktivitám. Podle všeho Google porušuje zákon v sekci 1 a v sekci 2, který hovoří o protimonopolních zákonů. V Americe je znám jako Shermanův zákon.

Podle států žalobce ukládá Google technologické překážky a nepřesná varování a to tak, aby odradil instalování aplikací třetích stran a zároveň zakazuje OEM výrobcům instalovat konkurenční obchody s aplikacemi.

Podle dokumentů používá více jak 90% uživatelů systém Android ve Spojených Státech a s ním i právě Google Play. Žádný jiný obchod pak nemá v rámci trhu více jak 5%.

Údajný monopol Google nemá jen v distribucích aplikací, ale také v zisku 30% z jednotlivých prodaných aplikací a tady jde třeba o in-app platby, kdy třeba PayPal bere 4.9% a Google 30% z platby.

Navrhovatelé žaloby také poukázali na to, jak Google dělá vše pro to, aby odradil uživatelé od instalací aplikací mimo obchod a to s varováním.