Google odstranil minulý rok milión špatných aplikací z Google obchodu

V Google obchodu se objevují aplikace, které tam nemají co dělat. Google se snaží takové aplikace odstraňovat co nejrychleji, ale někdy to nejde a někdy na to přijdou až poté, co je aplikace delší dobu v obchodě. Některé aplikace totiž mohou obsahovat malware a následně napadnout váš telefon. Pokud ho nemáte aktualizovaný, tak na průser je zaděláno.

Je potřeba telefon udržovat aktualizovaný a pokud výrobce aktualizace již pro telefon nevydává, tak je potřeba pravděpodobně přejít na jiný. Pokud se přihlašujete do bankovnictví z takového telefonu, tak jste v ohrožení, protože nemáte zabezpečený telefon proti různým útokům a aplikacím, které jsou právě v Google Play. Minulý rok firma Google zablokovala 1.2 miliónů aplikací, které porušovali smlouvu. Aplikace mohly poškodit toho, kdo aplikaci stáhnul. Některé aplikace jsou doslova k šmírování mobilního telefonu.

Google již spustil sekci Data Safety v obchodě Play. S touto novinkou vývojáři aplikací dávají možnost se podívat do hloubi aplikace, jak jsou nastavené bezpečnostní podmínky. Tímto jsou následně více transparentní a informují, jaká data o vás sbírají.

Telefony Pixel pak mají ještě jednu extra bezpečnostní vrstvu, která ověřuje celkové nastavení telefonu. Pomáhá tak chránit váš telefon, aplikace, google účet a hesla.

Google Play Protect

Google Play Protect, který je v Google obchodě k dispozici u každé aplikace a ověřuje každou aplikaci před nahráním, tak funguje na strojovém učení a skenuje aplikace pro odhalení malwaru. Díky tomu Google odhalil spoustu aplikací, které následně odstranil.

U nás se snažíme vybírat právě takové aplikace, které jsou opravdu ověřené i přesto, že jsou nové, tak sledujeme, jestli se nepíše o tom, že jde o podvod nebo chce po vás osobní údaje, které nepotřebuje. Některé aplikace u nás najdete také smazané, ale to je z toho důvodu, že daný vývojář nedodržel aktualizační proces a Google mu aplikaci smazal.