Google zveřejnil článek na svém blogu, který se týká pokuty od EU

Google web

Google nechce, aby si někdo o něm myslel, že je zlý a on opravdu co se týče androidu zlý není. Podle Evropské komise má Google nekalou výhodu co se týče monopolu na trhu ve světě digitálních služeb. Dopis se objevil na firemním blogu, který míří právě na udělenou pokutu 5 miliard dolarů.

Problémem podle EU je ten, že Google ve svém systému Android instaluje své aplikace a z počátku je na takovém telefonu ihned ve výchozím nastavení Google vyhledávač a Google Chrome jako výchozí prohlížeč. Nicméně Android vytváří spíše více možnosti, nikoliv méně.

Jednoduché odebrání aplikace

Jak můžete vidět na vizuálních materiálech, tak zde šéf Google ukazuje, jak jednoduše se dají odinstalovat aplikace, které se vám nelíbí. Následně si pak můžete vybrat z miliónů různých aplikací z Play Store.

Google zároveň dává výrobcům vybrat, jestli nainstalují veškerý balíček Google aplikací za poplatek do těchto telefonu nebo bude telefon bez těchto aplikací a v takovém případě, by si každý musel vše najít sám.

V Číně jsou Google služby zakázané a stejně Android funguje

Třeba většina Čínský telefonu v Číně nemá Google služby z důvodu, že je zde Google zakázán a využívají tady své služby jako je Baidu.

Výrobci nejsou odkázání na implementaci služeb Google a mohou nainstalovat i konkurenční aplikace. Třeba u Samsungu sami vidíte, že u nich je třeba před-nainstalovaný prohlížeč Samsung browser.

Nicméně verdikt EU je asi jasný. Avšak rozhodnutí naprosto popírá fakt, že Android soupeří s telefony iOS (kde je Safari taktéž přednainstalované jako výchozí).

Poznámka autora: EU by tak měla uvažovat oboustranně. O co tady vlastně jde? Přeci nebudeme vodit lidi za ručičky. Mohou se sami uživatelé rozhodnout, co chtějí za prohlížeč. U Microsoftu to bylo jinak, protože IE bylo ve výchozím nastavení a v případě, že jste si dali jiný prohlížeč, tak nemuselo něco fungovat, což je špatně. Ale Android nikterak neomezuje. Nechceš prohlížeč Google Chrome, tak nechceš a odinstaluješ si ho. Následně stále můžeš využívat služby Google.

Zdroj