Indický trh chytrých telefonů zažívá pokles

Indický trh chytrých telefonů zažívá pokles dodávek, se Samsungem na čele. Celosvětový trh prodeje smartphonů klesl o 12 % ve srovnání s minulým rokem.

Vzpomínáte si, jak Indie vzdorovala globálním trendům v mobilním průmyslu a zvětšovala se, zatímco většina ostatních velkých trhů s chytrými telefony se zmenšovala? Nyní je tomu v podstatě naopak, protože dodávky telefonů v druhé nejlidnatější zemi světa klesají mnohem více než prakticky kdekoli jinde.

Je pravda, že celosvětový trh se smartphony jako celek měl první čtvrtletí roku poměrně slabé, když jeho celkové prodeje klesly o 12 % ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2022, ale to lze vlastně označit za relativně „stabilní“ výsledek, když vezmeme v úvahu, co se ve stejném období dělo v Indii. Dodávky chytrých telefonů v této zemi se v 1. čtvrtletí 2023 snížily o neuvěřitelných 20 % oproti prvním třem měsícům loňského roku, a přesto věřte nebo ne, byl to menší pokles, než jaký trh zaznamenal během posledních 90 dnů roku 2022 ve srovnání se 4. čtvrtletím roku 2021.

Celkem se v Indii od ledna do března 2023 prodalo odhadem 30,6 milionu chytrých telefonů, zatímco v roce 2023 to bylo 38 milionů. 2 miliony kusů v 1. čtvrtletí 2022 a stejně jako ve 4. čtvrtletí 2022 se Samsung dostal na první místo, pokud jde o regionální prodejce. Místní (a globální) šampion těžké váhy však pravděpodobně nebude mít radost ze svého posledního čtvrtletního prodejního čísla na indickém trhu, které je o 11 % nižší než jeho výsledek za 1. čtvrtletí 2022.

Naštěstí pro Samsung měly bývalý stříbrný medailista Vivo a bývalý lídr Xiaomi v porovnání s předchozími čtvrtletími také docela špatný výsledek a propadly se na třetí, respektive čtvrté místo. Na druhém místě se Oppo (kam patří i OnePlus) dokázalo vzepřít všem trendům v oboru a zvýšit počet svých dodávek meziročně o solidních 18 procent, zatímco Realme bylo zdaleka nejslabším hráčem z první pětky, nicméně se drželo na své pozici ve zmíněné hierarchii.

To zanechává Apple na indickém trhu chytrých telefonů někde daleko za svým globálním rivalem, ačkoli prémiovému segmentu budou pravděpodobně opět hojně dominovat iPhony, až vyjde tato konkrétní zpráva za 1. čtvrtletí 2023. Koneckonců je zřejmé, že existuje důvod, proč společnost Canalys v dnešní tiskové zprávě vyzdvihuje regionální popularitu středně velkých modelů Samsungu „nové řady A s podporou 5G“, a nikoliv high-endové řady Galaxy S23.

O kolik procent klesly dodávky chytrých telefonů v Indii v 1. čtvrtletí 2023 oproti stejnému období předchozího roku?

Dodávky chytrých telefonů v Indii klesly o 20 %.

Který výrobce chytrých telefonů je v současné době na indickém trhu nejúspěšnější?

Nejúspěšnějším výrobcem na indickém trhu je Samsung.

Jak si vedl Apple na indickém trhu chytrých telefonů v porovnání s konkurencí?

Apple zůstává na indickém trhu někde daleko za svým globálním rivalem, Samsungem.