Jak může COVID-19 ovlivnit výrobu výkonných chytrých telefonu?

Samsung a TSMC soupeří mezi sebou, kdo bude mít nejrychleji ten nejmenší výrobní proces. Díky tomu pak budou čipy mnohem méně energeticky náročné a rychlejší.

COVID-19 celkem narušil plány jednotlivých velkých společností v mobilním průmyslu a to včetně zařízení i komponentů do mobilních telefonu. Sami víme, že Samsung plánoval spustit výrobní proces na 3nm do roku 2022. To pravděpodobně neklapne.

Samsung již oznámil, že přechod na tento výrobní proces posouvá a to někde mezi roky 2022 – 2023. Právě 3nm čipy mají mít až o 35% vyšší výkon oproti 5nm a zároveň ušetří 50% elektrické energie, což pak bude mít za následek delší výdrži baterie.

Samsung se přesouvá z FinFET tranzistorů na MBCFET technologií. Krom Samsungu bude vyvíjet i firma TSMC na 3nm výrobním procesu. Tuto firmu pak využívají Apple s čipy A-X, Qualcomm Snapdragon nebo i Huawei Kirin.

Apple jako první tento rok s 5nm čipem

Možná Apple bude prvním telefonem v roce 2020 s 5nm čipem. Tento rok totiž zahajuje výrobu TSMC a Samsung na 5nm. Pro čip je to výhodné, protože na jeden mm čtvereční umístí o 84% tranzistorů více než tomu bylo u 7nm výrobního procesu.

Pro porovnání, tak Apple 7nm A13 Bionic měl 8.5 miliard tranzistorů mezitím co 5nm A14 bude mít 15 miliard.

Mate 40 s Kirin 1012

První čipy s 5nm budou mít iPhone 12 a Mate 40 s Kirin 1012. Následně Snapdragon 875 bude prvním 5nm čipem Androidu pro licencované telefony Google.

Až 2nm?

Uvidíme, jak výrobní proces bude pokračovat dále. Podle všeho chce TSMC začít pracovat na 2nm a to v roce 2024. Samozřejmě jak TSMC, tak i Samsung investují miliardy dolarů do svých výrobních linek.

Bude zajímavé sledovat, kam až se dostaneme. Již nyní však procesory telefonu dosahují neuvěřitelných rychlostí. Vždyť v roce 2010 byl procesor v telefonu o frekvenci 800Mhz a vyroben na 45nm procesu. Nyní se pohybujeme okolo 3GHz a na 3nm. Což je skvělá zpráva a telefony se tak mnohdy vyrovnají běžným PC: