Vypnout reklamy

Jak vybrat mobilní telefon

Vydáno dne: 12.12.2019

Zajímá Vás, podle čeho vybírat telefon zrovna teď na Vánoce? Podívejme se na pár triků a tipů, jak mobilní telefon vybrat a na co si dát pozor.

Mobilní telefon chtě nechtě řadíme mezi spotřební zboží a ať už je důvod pro koupi nového telefonu jakýkoliv, měli bychom se alespoň částečně orientovat v základních parametrech mobilních telefonů. Pokrok je nezastavitelný a telefony během posledních deseti let zcela změnily svou tvář. Abychom se v tom neztratili, je důležité myslet při výběru nového přístroje na několik základních pravidel.

Stará klasika

Roky jste pracovali se starým telefonem s tlačítky a plně vám vyhovoval? Stačí vám volat, psát sms, zapnout si budík a podobně? Nezoufejte, nikdo neříká, že musíte nyní nutně pořizovat dotykový chytrý telefon s internetem a aplikacemi. Výrobci si jsou vědomi této poptávky, a proto na trhu můžeme nalézt za velmi dobrou cenu klasické tlačítkové telefony. Nespornou výhodou těchto přístrojů je zpravidla vyšší odolnost při pádu, kompaktnější rozměr, a především potom výdrž na baterii. Klasický mobilní telefon vyrobený v současné době vydrží na jedno nabití klidně i měsíc. Při nákupu staré klasiky můžete požít Alza slevový kupón a ušetřit tak svoje peníze.

Smartphone aneb chytrý telefon

Pokud jsme již zvyklí na moderní pojetí mobilního telefonu, vybereme si dotykový smartphone, tedy chytrý telefon. Tyto telefony jsou zpravidla křehčí kvůli velké obrazovce, nicméně tento neduh lze alespoň částečně eliminovat ochranným pouzdrem či tvrzeným samolepícím sklem na display. Výdrž baterie se s klasickým telefonem vůbec nedá srovnávat, smartphone vydrží na jedno nabití pouze pár dní, při vyšším využití telefonu třeba jen jeden den. To je ovšem samozřejmé, vzhledem k tomu, jak náročné úkoly po smartphonu chceme. Nejvíce baterii vybíjí hraní her, užívání náročných aplikací, surfování po internetu či sledování filmů. Pokud jsme v užívání telefonu rozumní a naučíme se například vypínat bluetooth či wifi, když je zrovna nepotřebujeme, mobil budeme nabíjet o něco později.

Android a iOS

Operační systém Android je v současné době u mobilních zařízení nejrozšířenější. Mimo to máme další systémy jako například iOS, který ovšem mají pouze telefony jedné jediné značky – Apple. Zkusme se ale zaměřit spíše na Android, který je obecně rozšířenější a obsahují ho i levnější mobilní telefony. Android je tedy operační systém telefonu – tedy něco jako u vašeho počítače Windows. Díky Androidu celý telefon funguje tak jak má. Hlavně při nákupu telefonu s Androidem nezapomeňte požít slevový kupón Kasa, abyste koupili telefon za výhodnou cenu. Poměrně důležité je, jakou verzi tohoto systému v telefonu máte. Systém je v telefonu již z výroby, avšak dříve vyrobené telefony mají starší verze systému.

Pokud si tedy vybíráte nový telefon, ujistěte se, že je vámi preferovaný model z letošního či loňského roku a ne starší. Často se prodávají i telefony za výhodnou cenu, které jsou ovšem starší výroby a verze jejich Androidu je již zastaralá. Zbytečně byste se ochudili o některé funkce.

Hardware aneb co je uvnitř

Samozřejmě, že telefon se nám musí líbit navenek, je ovšem také důležité zajímat se o to, co je uvnitř. Abychom to zjednodušili, zajímat nás bude především několik základních parametrů telefonu, na kterých se obvykle může šetřit, a přitom jsou dosti důležité.

Paměť RAM

Operační paměť tak jako v počítači. Standardem je dnes 2 GB velikost paměti, ale neprohloupíte ani s vyšší, je to jen plus. Méně než 2 GB ale určitě ne.

Úložiště/ Paměť telefonu

Na tuto paměť ukládáte svá veškerá data, ukládají se tu nainstalované aplikace a jejich data – obecně čím více prostoru, tím lépe. Minimum je dnes asi 16 GB, lepší je ovšem 32 GB. Pokud si zakoupíte telefon s menší pamětí a později vám nebude stačit, nezoufejte. Většina telefonů má slot na externí paměťovou kartu. Tu si zakoupíte, do telefonu vložíte a hurá – paměť se rozšíří o několik desítek GB.

Výdrž baterie

Kapacita baterie se udává v jednotce mAh – opět platí, čím víc, tím líp. Ve vztahu k velikosti baterie je také vhodné sledovat hmotnost celého zařízení. Baterie s vyšší kapacitou je totiž samozřejmě i rozměrově větší a váží víc. Doporučujeme minimálně 3000 mAh, opět čím více, tím lépe.

Fotoaparát

Tato položka hardware bude určitě zajímat každého. Samozřejmostí je dnes u telefonů jeden fotoaparát vzadu a druhý vpředu nad displejem. Rozlišení se udává v megapixelech a více nemusí vždy nutně znamenat lepší fotografie. Současným trendem jsou také tzv. duální fotoaparáty, kdy jsou umístěny vedle sebe dva snímače. Tento typ fotoaparátu umí velmi hezké fotografie. Ať už budete mít v zadní části telefonu fotoaparát klasický či duální, důležité je, aby zde byla také tzv. přisvětlovací dioda.

Pohled zvenku

Nový telefon by vám měl padnout dobře do ruky, měl by se vám líbit a vyhovovat vám jak svou hmotností, tak i velikostí. Telefony se dnes běžně vyrábějí v různých velikostech a trendem jsou spíše větší telefonu. Úhlopříčka se zpravidla udává v palcích. Dnes je běžný rozměr okolo 5,5 palce, ale každému vyhovuje něco trochu jiného. Doporučujeme nebát se většího telefonu, zvyknete si rychle a nebudete litovat. Ačkoliv je v dnešní době samozřejmě výhodnější nakupovat z internetu, v tomto případě můžete navštívit některou z prodejen a podívat se, jaká velikost telefonu vám vyhovuje nejvíce. To je asi nejlepší způsob, jak posléze nebýt zklamán z příliš malého či velkého telefonu.

Na závěr

Ať už si vyberete jakýkoliv telefon, myslete na to, že tento trh se neustále inovuje a váš nový miláček může být již za několik měsíců poměrně zastaralý. Myslete při koupi na to, kolik let máte v plánu telefon užívat a za jak dlouho si budete chtít kupovat telefon nový. Nicméně pokud nebudete příliš šetřit a koupíte si kvalitní přístroj, vydrží vám mnoho let a to i z hlediska hardwarových parametrů.

Buroň Tomáš