LPDDR5, UFS 3.0: Next-gen paměti. Vysvětlení v článku

Paměťové technologie se neustále mění a zrychlují. I když to tak nejde na první pohled vidět, jako třeba čipy pro mobilní telefonu a GPU, tak i paměti jsou klíčem k rychlému provozu mobilního telefonu. Za dobu od prvotního vývoje paměti se výkon výrazně zlepšil. Vše se tlačí na kvalitnější fotografie, lepší hratelnost a strojové učení […]

Paměťové technologie se neustále mění a zrychlují. I když to tak nejde na první pohled vidět, jako třeba čipy pro mobilní telefonu a GPU, tak i paměti jsou klíčem k rychlému provozu mobilního telefonu. Za dobu od prvotního vývoje paměti se výkon výrazně zlepšil. Vše se tlačí na kvalitnější fotografie, lepší hratelnost a strojové učení a to vše potřebuje mnoho paměti a lepší paměťovou propustnost.

Nové paměťové technologie jsou tady a jedná se třeba o LPDDR5 RAM nebo UFS 3.0 úložiště. Právě tyto standardy značí, že mají být rychlejší, než ostatní.

LPDDR5 RAM

RAM je část každého PC, ale i mobilního telefonu a je zde velká citlivost na paměťovou propustnost mezi CPU, GPU a zvyšující se závislosti na AI. Vše je na jednom čipu a paměti s těmito jednotlivými moduly sdílí jeden bazének. To vše se pak projevuje ve hraní nebo 4K nahrávání.

Stále čekáme na finální specifikace, ale LPDDR5, stejně jako předešlé typy pamětí, jsou nastavené tak, že zvyšují propustnost a vylepšují energetickou spotřebu. Právě LPDDR5 se očekává propustnost na 6400 Mbps, což je o 100% více, jak LPDDR4 se 3200 Mbps. Avšak LPDDR4 dosáhla i 4266 Mbps propustnosti.

LPDDR5 má různé takty a tentokrát používá takty WCK podobné u nejrychlejších GDDRP5 grafických pamětí. Právě rozdílné takty jsou za následkem lepšího výkonu a rychlejšího přesunu dat. Nicméně LPDDR 5 taktéž potvrzuje ECC funkcionalitu pro čist a zápis, což následně dovoluje obnovu dat i v případě chyb.

Avšak LPDDR5 se taktéž soustředí na využití energie, což přináší nižší operační Voltáž. Právě je zde hluboký spací mód, který redukuje až o 40% využitelnost elektrické energie.

LPDDR5 by mělo začít vyrábět ve druhé polovině roku 2018 a v telefonech se má objevit někdy v roce 2019, takže je možné, že Galaxy S10 bude LPDDR5 disponovat.

UFS 3.0 ROM

Rychlé úložiště je stejně důležité, jako rychlá RAM a to za předpokladu, že chcete číst a ukládat videa ve vysokém rozlišení nebo načítat ve vysoké kvalitě AR (alternativní realita) / augumentová realita) a VR (virtuální realita). UFS rychle nahrazuje eMMC paměti, což byl standard v moderní chytrých telefonech. JDEC právě publikoval oficiální specifikace standardu UFS 3.0.

Rychlost je opětovně dvojnásobná oproti UFS 2.0, který nalézáme na high-end mobilních telefonech. Každá část zvládne až 11.6 Gbps datovou rychlost a to z 5.8 Gbps u UFS 2.0. Přenášení dat se tak vyhouplo na 23.2 Gbps. Reálná rychlost však bude o něco nižší než teoretická maximální.

Naštěstí všechny UFS 3.0 kompatibilní zařízení potřebují podporu HS-G4 (11.6 Gbps) a GS-G3(5.8 Gbps), takže bude definitivně rychlejší než veškeré verze UFS 2.0.

Nový standard UFS 3.0 je navržen pro velkokapacitní úložiště. Stejně jako LPDDR5, tak i Samsung bude jako první nabízet tuto technologií úložiště UFS 3.0. V Automobilovém průmyslu již implementace započala, ale v roce 2019 dorazí i do mobilních telefonu.

Jak určitě víte, tak největší zisk má Samsung právě z čipů, takže vývoj nových technologií jako je UFS 3.0 a LPDDR5 je pro Samsung velkou prioritou, protože následně tyto čipy prodává jiným společnostem, které v mobilních telefonech používají.

zdroj: androidauthority.com