Vypnout reklamy

MediaTek pracuje na čipu 5nm

MediaTek odhalil čipy Dimensity 1200 a 1100, nicméně jsou to čipy vyrobeny na 6nm výrobním procesu, kdežto nynější vlajkové čipy fungují na 5nm.

To se má změnit příští rok a pomalu tak firma MediaTek dohání výrobním procesem velké firmy jako je Qualcomm nebo Samsung s Exynosem.

Podle všeho se mají objevit čipy na 5nm procesu a to v prvním čtvrtletí příštího roku. Tyto čipy využívají zájmena firmy Oppo a Vivo, ale očekáváme i Honor, protože čipy Kirin budou pravděpodobně minulostí, alespoň dočasně.

Čip MediaTek 2000 (5nm) bude představen v prvním čtvrtletí příštího roku s jádrem Cortex-X s novým velkým jádrem Cortex-A79 a Mali-G79 GPU. Všechny tři výše zmíněné ještě společnost ARM oznámí.

Právě jádro A79 bude postaveno na Matterhornu a má se odhalit ještě tento rok. Má se jednat o 2.5x vyšší výkon, oproti A73 a od A78 to bude jen menší výkonnostní rozdíl. Matterhorn bude mít také hardwarovou detekci, jestli se náhodou někdo nenaboural do části paměti.

Další architektura je pak Makalu, která má mít o 30% vyšší výkon než A78. Neočekává se, že tato nová architektura bude ve velkém vyráběna do konce roku 2022. Počátek je předpokládán rok 2023. Zároveň tato architektura upustí od 32-bit podpory.

Zdroj