Nejlepší strategické deskové hry

Prohlédněte si seznam nejlepších strategických deskovek. Připravili jsme pro Vás výběr těch nejlepších. Máte rádi hry, kde se můžete s přáteli utkat v souboji mozků, dokud vám nezačnou praskat šedé buňky? Pak právě pro vás jsme si připravili krátký seznam našich oblíbených strategických deskových her. Brass Birmingham Brass Birmingham
Strategické deskové hry

Prohlédněte si seznam nejlepších strategických deskovek. Připravili jsme pro Vás výběr těch nejlepších. Máte rádi hry, kde se můžete s přáteli utkat v souboji mozků, dokud vám nezačnou praskat šedé buňky? Pak právě pro vás jsme si připravili krátký seznam našich oblíbených strategických deskových her.

Brass Birmingham

Brass Birmingham je strategická hra z období průmyslové revoluce, kde budete stavět obchodní a dopravní sítě a pracovat s proměnlivými tržními cenami. Ověnčená cenami Golden Geek, Seal of Excellence a dalšími třemi oceněními Dice Toweru si drží místo jako třetí nejlepší hra na světě, a v žánru strategií se umístila dokonce na druhém místě. Jedním z autorů, který Brassu vdechl život, je mimo jiného i Martin Wallace, který stojí za hrami jako Railways of the World, Zeměplocha: Ankh-Morpork či London.

Root

Také Root se právem neodmyslitelně zapsal mezi nejúspěšnější hry roku 2018. Nenechte se však zmást tématem. Ač se hra hemží roztomilými antropomorfními zvířátky, čeká vás nelítostný boj o paseky v Lesní říši. Jedná se o strategii asymetrickou, takže každá strana se hraje dočista jiným způsobem. Díky tomu bude mít hráč v roli Markýzy z Kocourkova dočista jiný zážitek než jeho kamarád, který se ujal Rodů Orlího hnízda. Budete-li dostatečně schopní a trpěliví, Root vás odmění komplexní hratelností, při které budou lítat šupiny, peří i chlupy.

Gaia Project

Gaia Project je duchovním nástupcem legendární Terra Mysticy. Tentokrát se však z prachu a hlíny vzneseme na oblohu, až do hlubin vznešeného vesmíru. V roli jedné ze čtrnácti ras budete osídlovat cizí planety – ideálně samozřejmě takové, na kterých přežijete. Občas se porvete se soupeři o Gaia planetky, na kterých přežije každý a v nouzi nejvyšší nepohrdnete ani nehostinnými transdimenzionálními tělesy. Čeká vás výzkum, práce s ekonomikou, lety vesmírem a teraformace… Gaia Project je hvězdnou stálicí mezi všemi milovníky strategií a dobývání kosmu, a v oblíbenosti dokonce předběhla i svého předchůdce.

Paladinové Západního království

Samozřejmě nám nedá, abychom nezmínili veleúspěšnou trilogii Paladinové Západního království – Architekty, Paladiny a Vikomty. Jedná se o trojici středně náročných euro strategií zasazených do kulis Západofranské říše v průběhu 9. – 10. století našeho letopočtu. Postupně se zúčastníte výstavby infrastruktury na nově dobytém území, snahy o udržení každého kousku země a nakonec i samotného úpadku říše. Dvě ze zmiňovaných her se na žebříčku oblíbenosti webu boardgamegeek.com neochvějně drží v TOP100, zatímco poslední z nich (Vikomti), zaostává jen o drobný krůček. Celá trilogie nasbírala nespočet ocenění a nominací.

Na křídlech

Dalším stálým miláčkem je hra Na křídlech. Tentokrát nebudete budovat žádné továrny ani železniční tratě. V této hře se stanete zoology, kteří se snaží nalákat co nerozmanitější druhy ptactva do své přírodní rezervace. Každý pták žere jiný typ žrádla a v závislosti na tom, kam ho umístíte, vám poskytne také různé bonusy. Na křídlech se neumístilo na předních příčkách jen mezi strategiemi, ale i jako č. 1 v kategorii rodinných her.

Na louce

Z obdobné kategorie je Nalouce. Narozdíl od předchozí hry tu však kromě ptáčků najdete i další roztomilá zvířátka – zajíčky, broučky, a sem tam nějaké to káně, které je rozsápe na kousky. Nenechte se však zmást tématem. V této hře budujete ekosystém, kde brouček žije v trávě, broučka žere myška, myšku žere liška a lišku žere vorel skalní. Čím větší zvíře, tím víc bodů. Opravdoví frajeři dokážou na mrtvé lišce ještě postavit dům a na oslavu si udělat výšlap do hor. Karty zvířátek si navíc vybíráte velmi speciálním způsobem, a zároveň se snažíte získat pro sebe i nějaký ten bonus, co se válí kolem táboráku. Skvělá hra.

Rising Sun

Pro milovníky starého Japonska jsme vybrali Rising Sun. Ocitnete se v roli vůdce jednoho z klanů, jejichž úkolem je získat – jak jinak – co největší moc. O tom, co se ale v daném ročním období bude dít, rozhodují přímo hráči. Vedoucí hráč vybral pohyb? Všichni učiní pohyb. Verbování? Všichni verbují. Vedoucí hráč má navíc ke svojí akci i nějaký ten bonus. Dočkáte se tu bojů, samurajů a dokonce mýtických bytostí…

On Mars

On Mars vás provede složitým procesem kolonizace Marsu. Budete se snažit oprostit od zdrojů ze Země a vybudovat soběstačnou základnu. Vaše akce se budou lišit v závislosti na tom, kde se nacházíte. A zajistit dostatek vzduchu a energie pro vaše ubikace nebude jenom tak. Hra, která sklidila několik nominací na cenu Golden Geek a stala se zároveň vítězem ve dvou kategoriích.

Blitzkrieg

A na závěr jsme si pro vás připravili jednohubku, kterou je hra Blitzkrieg pro dva hráče. Navzdory nepříliš uchvacujícímu vizuálu, který vzdáleně připomíná nevyluštěnou křížovku, se tu skrývá výborná hratelnost a jednoduchá pravidla, která se naučíte do pěti minut. Svoje jednotky si tu berete tajně z pytlíčku a umisťujete je na políčka na herní desce. Pokud zakryjete pole s efektem, pak tento efekt spustíte. Vtip je v tom, že abyste mohli položit žeton na další řádek, musíte zaplnit ten předchozí…