Vypnout reklamy

Firma HMD Global čelí podezření, že vědomě nechala odesílat data uživatelů na Čínský server, který je vlastněn státem. Fínská vláda už vznesla obvinění.

22.3.2019

Některé Nokia telefony odesílají data do Číny

U Huawei nebyly nalezené žádné důkazy ohledně odesílání dat na servery Číny, ale bohužel u některých telefonu Nokia ano. Problémem se zabývá Finská vláda. Teď záleží, jak se k tomu postaví EU nebo tohle řešit EU nebude?

HMD Global rozjelo opětovně značku Nokia velmi slibně a to v roce 2016, ale teď je Čínská společnost v horkých vodách.

Ve zprávě, která patří Norsku, tak jsou informace o důkazech, které ukazují, že Nokia telefony odesílají nešifrované informace o uživateli do Číny. Jedná se třeba o GPS lokaci, seríové číslo zařízení i telefonní číslo uživatele.

Server, kam se data odesílají patří doméně vnet.cn, což je podle všeho Čínský telekom, který vlastní stát. Vypadá to tedy, že pokaždé když byly telefony Nokia 7 Plus zapnuty, tak odeslaly okamžitě data na tento server. Podobný proces spustí i samotné zapnutí displeje či odemknutí zařízení.

Podle všeho má být tento problém jen v první vlně Nokia 7 Plus, jelikož telefony měly původně být pouze pro Čínský trh, ale dostaly se i do Evropy. Jelikož si toho všimla média, tak HMD Global tyto soubory odstranily z telefonu.

Firma HMD Global je teď vyšetřovaná Finskem za “watchdog” v ochranně osobních údajů.

Buroň Tomáš
Tágy: