Nová generace ARM procesorů: Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520

ARM představuje novou generaci procesorů Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 spolu s vylepšenými grafickými procesory Immortalis-G720. Nové procesory nabízejí vyvážený výkon a energetickou efektivitu, zatímco nová generace GPU zlepšuje zátěž paměti a spotřebu energie. Očekává se jejich dostupnost ještě v tomto roce a na začátku roku 2024.

ARM, přední výrobce procesorů, představil novou generaci procesorů, která přináší revoluci v oblasti výkonu a efektivity. Nové procesory Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 budou spolupracovat v tandemové konfiguraci a poskytnou vyvážený výkon a energetickou efektivitu. Tato nová konfigurace přináší zásadní změnu oproti předchozím standardům.

Procesor Cortex-X4 je navržen pro náročné jednovláknové úlohy a nabízí až o 15 % vyšší výkon než jeho předchůdce Cortex-X3. Tímto způsobem překonává i předchozí výkonnostní zlepšení a slibuje až 40% úsporu energie při zachování stejného výkonu. Cortex-X4 je nejrychlejším jádrem procesoru, které kdy bylo ARMem vyvinuto, a předpokládá se, že dosáhne taktovací frekvence až 3,4 GHz.

Jádro Cortex-A720 je optimalizováno pro vyšší efektivitu než jeho předchůdci. S pěti jádry typu A720 bude schopno zvládnout těžké vícevláknové úlohy efektivněji než kdy dříve. Nové jádro Cortex-A520 je zaměřeno na úsporu energie a zaberá na křemíku minimální prostor. Je o 22 % efektivnější než jeho předchůdce Cortex-A510. Předpokládá se, že v špičkových čipových sadách bude sloužit pro úlohy na pozadí.

Společnost ARM také představila novou generaci grafických procesorů Immortalis-G720. Tyto GPU nabízejí významné vylepšení v oblasti zátěže paměti a spotřeby energie. Díky nové architektuře, nazvané „5. generace“, mohou GPU nabídnout o 15 % vyšší špičkový výkon a průměrně o 15 % vyšší výkon na watt. Immortalis-G720 také zlepšuje podporu ray tracingu a spolupracuje na vývoji technologie Smart Global Illumination (SmartGI) s významnými partnery.

Nové čipové sady s jádry Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 v konfiguraci 1+5+2 přinášejí nárůst výkonu o 27 % ve vícevláknovém testu Geekbench 6 ve srovnání se současnými procesory. Tyto inovace očekáváme ještě v letošním roce a na začátku roku 2024.

Jaké nové procesory představila společnost ARM?

Společnost ARM představila procesory Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520.

Jaká je výhoda nové konfigurace procesorů?

Nová konfigurace procesorů poskytuje vyvážený výkon a energetickou efektivitu.

Jaký je výkon procesoru Cortex-X4 oproti předchozímu modelu?

Procesor Cortex-X4 nabízí až o 15 % vyšší výkon než jeho předchůdce Cortex-X3.

Jaká vylepšení přináší nová generace grafických procesorů Immortalis-G720?

Nová generace Immortalis-G720 nabízí vylepšení v oblasti zátěže paměti, spotřeby energie a podporu ray tracingu.

Kdy budou nové procesory a grafické procesory dostupné?

Nové procesory a grafické procesory od společnosti ARM očekáváme ještě v letošním roce a na začátku roku 2024.