Nvidia a MediaTek uzavírají dohodu o výrobě čipů s grafickými procesory GeForce pro mobilní zařízení

Společnosti Nvidia a MediaTek uzavřely dohodu o výrobě čipů s grafickými procesory GeForce pro mobilní zařízení.

Nvidia a MediaTek uzavřely dohodu o výrobě čipových sad s grafickými procesory GeForce pro mobilní zařízení

DigiTimes cituje odborníky z oboru, kteří tvrdí, že společnosti Nvidia a MediaTek uzavřely dohodu o výrobě mobilních čipových sad s grafickými procesory GeForce již v příštím roce. Cílem těchto čipů budou zejména zařízení s operačním systémem Windows na platformě ARM.

Zařízení s grafickými procesory GeForce pro operační systém Windows na platformě ARM

V současné době MediaTek vyrábí čipové sady, které končí v základních Chromeboocích, a má na tomto trhu přibližně 20% podíl. Vlajkový čip s výkonným grafickým procesorem Nvidia umožní společnosti MediaTek prosadit se v segmentu špičkových notebooků.

Nvidia má vlastní návrhy založené na ARM, známý je například Nintendo Switch, který běží na čipu Tegra, i když ten už je v tuto chvíli prastarý. Existuje také Nvidia Shield, ale ten je také starý. Společnost také vyrábí desky ARM s grafickými procesory GeForce, ty jsou však určeny především pro úlohy strojového učení. Něco jako Jetson Orin NX má 1 024jádrový grafický procesor Ampere s 32 jádry Tensor, k tomu 8jádrový procesor Cortex-A78AE a 16 GB RAM s TDP 10-25 W.

Vylepšené herní schopnosti a umělá inteligence

Grafický procesor GeForce zvýší herní schopnosti čipů MediaTek, které v současné době používají návrhy grafických procesorů ARM. Bude také obsahovat špičkové schopnosti společnosti Nvidia v oblasti umělé inteligence. To by se mohlo ukázat jako zajímavý vyzyvatel notebooků založených na řadě M společnosti Apple.

Budoucnost čipů MediaTek/Nvidia

V tuto chvíli není jasné, zda budou tyto čipy MediaTek/Nvidia určeny pouze pro notebooky s operačním systémem Windows, nebo zda budou mít i úspornou verzi pro smartphony. Můžete se však vsadit, že Samsung a AMD tuto spolupráci bedlivě sledují.

Jaké společnosti uzavřely dohodu o výrobě mobilních čipových sad s grafickými procesory GeForce?

Nvidia a MediaTek.

Která zařízení budou mít čipy s grafickými procesory GeForce?

Zejména zařízení s operačním systémem Windows na platformě ARM.

Jaké výhody přinese spolupráce mezi Nvidia a MediaTek?

Zvýšení herních schopností čipů MediaTek a implementace špičkových schopností Nvidia v oblasti umělé inteligence.