Proč je můj telefon pomalý? Důležité informace, co to může způsobovat

Možná jste už zaznamenali, že časem používání se telefon zpomaluje. Není to ani tak opotřebením součástek v chytrým telefonu, ale většinou se jedná o aplikace nebo nepořádek v telefonu. Časem se tak ukládají do telefony nepotřebná data, která zde i zůstávají a vy o tom ani nevíte. Aplikace na pozadí Asi jste o tom slyšeli […]

Možná jste už zaznamenali, že časem používání se telefon zpomaluje. Není to ani tak opotřebením součástek v chytrým telefonu, ale většinou se jedná o aplikace nebo nepořádek v telefonu. Časem se tak ukládají do telefony nepotřebná data, která zde i zůstávají a vy o tom ani nevíte.

Aplikace na pozadí

Asi jste o tom slyšeli už několikrát, ale je to opravdu pravda. Když vám v pozadí běží několik aplikací, tak se vám telefon zpomaluje. Jde o to, že tyto aplikace i přesto využívají čas procesoru a paměť RAM. Čím více jich je, tak tím horší to je. Právě čím více takových aplikací je, tak tím více času procesoru aplikace berou a tím nastává oné zpomalování. V takové chvíli to poznáte v extrémních situacích třeba ve hrách, kdy telefon nemá dostatek zdrojů. Avšak s Android P se všechno změní, protože je tady limit na vykonaný čas v pozadí, což ukončí některé aplikace v případě, že nebudou spuštěny v popředí nějakou dobu.

dav

Právě odstraněním starých nepotřebných aplikací ulevíte svému mobilnímu telefonu. Android již také nabízí jednoduché tlačítko na úklid aplikací, které jste již delší dobu nevyužívali. Pokud se chcete podívat, co vám právě běží, tak stačí navštívit vývojářské možnosti, které se objevují pod verzi telefonu v nastavení – > o telefonu, kde najdete vývojářské možnosti a klikněte na běžící aplikaci v horní části.

Plné úložiště a fragmentace

Zapisovací rychlost NAND flash disků (interní úložná paměť) se zpomaluje tím, čím více dat zde je. Proto je důležité volit paměti s větší paměti, protože ji tak rychle nezaplníte. Do této paměti se totiž ukládají různé aplikace (které se nedají přesunout na SD kartu) nebo i fotografie, videa a cache aplikací.

Naštěstí ve chvíli, kdy dochází místo, tak vás Android upozorní a nabídne vám možnost vyčištění nepoužitých médií a aplikací nebo to můžete udělat sami manuálně. Ovšem i přesto, že některé aplikace smažete, tak se vlastně mezi tím vším udělá volné místo, které je potřeba přeskládat a umožnit tak rychlý přístup k dané aplikaci nebo médiím. Jednoduše to jde vidět na fotografií níže.

Paměťová fragmentace

Paměťová fragmentace

Nicméně flash paměti a SSD disky nedisponují pohyblivými částmi jako staré HDD, takže čtecí rychlost není problém, avšak odezva může být v budoucnu mnohem vyšší, jelikož je v paměti spousta neorganizovaného místa. V paměti se tak musí delší dobu hledat, což následně může mít za následek pomalejší zapisovací rychlost, protože se hledá volné místo.

Čím méně místa je, tak tím větší odezvy jsou. Ve chvíli kdy stále často přemazáváte a instalujete aplikace, tak tím se to ještě zhoršuje. Avšak vyřešit to muže reset do továrního nastavení. Je lepší ukládat veškeré fotografie, hudbu, hudbu a další soubory do microSD karty namísto interní paměti, jelikož microSD karty mohou být vyměněny, když dosáhnou svého stáři. Další možností je cloud.

Stáří baterie

Baterie také stárne a u přenosných telefonu je to velký problém, jelikož po dvou možná třech letech kapacita baterie spadne na úroveň, že již nevydrží více jak jeden den v pohotovostním režimu. Prakticky to znamená pár hodin po úplném nabití. Nejhorší je, že baterie se začne více zahřívat, protože procesor bude potřebovat více energie a následně CPU je docela citlivé na teplo, takže začne frekvenci zpomalovat, aby se nepřehřál. Taktéž i paměti, které běží na vysoké frekvenci mohou mít za následek propad voltáže a tím i sníže rychlosti. Staré baterie nedokážou udržet stabilní voltáž a to může mít za následek chyby třeba při otvírání aplikaci, kdy nedokáže baterie procesoru dodat dostatek energie.

Stárnutí paměti

RAM taktéž trpí na stáří a časté zapisování. Čím více zapisování paměť má, tak tím horší to pro paměť je. Platí to jak pro mobily, tak i pro notebooky. Proto časem notebook degraduje.

Je to vše způsobeno tím, že proces vymazání způsobí zhoršení vrstvy oxidu, která zachycuje elektrony v paměťové buňce NAND flash a nakonec tak nebude vyhovovat. Stejně jako baterie, tak i kapacita paměti se zhoršuje. Následuje tak více chyb při čtení a zapisování, což způsobuje oné zpomalování z pohledu uživatele.

Některá úroveň redundance je vestavěna do paměťových čipů, takže se zavádějí nové sektory, jelikož se staré sektory opotřebovávají. Nakonec životnost paměti závisí na tom, jak moc šetříte s telefonem jako je zápis a čtení. Mnoho takových čipů může mít životnost pět až deset let, ale většinou se jedná o tři roky používání, kdy začnete pociťovat značné zpomalení.

zdroj: androidauthority