Ovladače pro herní konzole a konzolové hry

Sony zároveň s novou konzolí Playstation 5 vydalo nový ovladač DualSense, který patří mezi nástupce Dualshock 4. Kompatibilita starého ovladače pro PS4 je na Playstation 5 značně omezená, a to pouze na staré hry. V případě, že si chcete zahrát novou Playstation 5 hru se starým ovladačem, tak máte smůlu. Na druhou stranu máme pro Sony pochopení, a to […]

Sony zároveň s novou konzolí Playstation 5 vydalo nový ovladač DualSense, který patří mezi nástupce Dualshock 4. Kompatibilita starého ovladače pro PS4 je na Playstation 5 značně omezená, a to pouze na staré hry. V případě, že si chcete zahrát novou Playstation 5 hru se starým ovladačem, tak máte smůlu.

Na druhou stranu máme pro Sony pochopení, a to z jednoho důvodu. Jelikož s novým ovladačem dorazily i nové funkce, které chce Sony právě poskytnout díky nové konzoli Playstation 5, tak je jisté, že nové Playstation 5 hry nebudou starý ovladač podporovat.

PS5 hry si na ovladači z PS4 nezahrajete

Nový ovladač DualSense lze používat pouze na PS5, a nikoliv na PS4. S novým ovladačem máte totiž haptickou odezvu a adaptivní spouštěč, který se hodí zájmena při hraní stříleček. Dále je zde větší výdrž baterie.

Nicméně cena je poněkud jinde a jestli nový ovladač nepotřebujete a zahrajete si raději starší hry na novém Playstationu, tak můžete použít ovladač ze starší konzole. DualShock 4 je v tomto ohledu lepší. Stojí méně a má širší kompatibilitu her. Sony také doporučuje, pokud hrajete PS4 hry na konzoli PS5, tak abyste používali ovladač DualShock 4 namísto DualSense, a to kvůli lepšímu zážitku.

Rozdíl mezi ovladačem PS5 a PS4 je tedy ten, že starší ovladač na PS4 nemá tak propracovanou haptickou odezvu (mnohem detailnější, přímá a specifická, než jak ji známé u ovladače PS4) a adaptivní spouštěč (tlačítka s proměnlivým odporem, tlačítka R2 a L2 jsou ovládána elektronicky a odpor se pak liší podle toho, co se ve hře děje). Starší ovladač na PS4 disponuje stejně jako nová verze Gyroskopem a akcelerometrem a nově je tady i touchpad. K dispozici je pak zpětná vazba s vibracemi a integrovaný reproduktor.

Co takhle si zahrát i nějakou hru pro dva?

Pak záleží na vás, jaké hry budete chtít hrát. Taková hra pro dva na PS4 Crash Team Racing Nitro Fueled je ukázkovým příkladem, jelikož jde o velmi populární hru, ale na PS5 si ji s kamarády můžete zahrát jen s PS5 ovladači, ale nedoporučuje to samotné Sony. Jelikož jde o PS4 hru, tak se doporučuje hrát na konzoli PS5 s ovladači PS4. Hra je dostupná pro dva až čtyři hráče na jedné obrazovce, ale je tady i online hra, tak záleží na vás. Z naší strany je mnohem lepší hrát s kamarády u jedné televize.

Ovladač na PS4 patří mezi velmi oblíbený, a to i v době, kdy tady máme už nějakou dobu Playstation 5 a jeho DualSense. Je to i z toho důvodu, že prozatím není k dispozici tolik Playstation 5 her, které by donutili hráče zakoupit si zcela nový ovladač (pokud ho neměli v balení s konzoli).