Přeměňte libovolnou webovou stránku na mobilní aplikaci s Chrome 124.

**Google postupně ruší Chrome aplikace na Windows, Mac a Linux**

**V roce 2015 Google oznámil**, že postupně vyřadí všechny Chrome aplikace na operačních systémech Windows, Mac a Linux do roku 2018. **Ve…

Přeměňte libovolnou webovou stránku na mobilní aplikaci s Chrome 124.

**Google postupně ruší Chrome aplikace na Windows, Mac a Linux**

**V roce 2015 Google oznámil**, že postupně vyřadí všechny Chrome aplikace na operačních systémech Windows, Mac a Linux do roku 2018. **Ve skutečnosti však trvalo až do roku 2023**, než se tento plán naplnil. **Nahradit je měly tzv. Progressive Web Apps (PWAs)**, což jsou webové aplikace, které lze nainstalovat na uživatelův počítač a chovají se jako klasické aplikace a programy. Tato myšlenka rychle zaujala a **uživatelé Chrome instalovali PWAs v rekordních počtech začátkem roku 2022**. Brzy tak bude možné instalovat téměř každou webovou stránku na desktop pomocí PWAs.

Vzhledem k tomu, že se Chrome aplikace ruší a nahrazují PWAs, je stále důležitější rozumět tomu, jak tato novinka funguje a jak ji mohou uživatelé využít. Zde jsou odpovědi na několik často kladených otázek:

1. **Jak lze nainstalovat PWA na desktop?**
Pro nainstalování PWA je třeba navštívit webovou stránku dané aplikace v prohlížeči Chrome a v menu vybrat možnost „Instalovat [název aplikace]“. Poté se ikona aplikace objeví na ploše nebo v menu Start, a uživatel ji může spouštět jako běžnou aplikaci.

2. **Jak se PWA liší od běžné webové stránky?**
PWA nabízí lepší uživatelskou zkušenost než klasické webové stránky – lze je spouštět offline, mají rychlejší odezvu a mohou být nainstalovány na desktop, čímž se chovají jako samostatné aplikace.

3. **Které webové stránky již nabízejí PWA?**
Stále více populárních webových stránek nabízí možnost instalovat PWA, například Twitter, Instagram nebo Spotify. Stačí se podívat na jejich webové stránky a zjistit, zda mají tuto možnost k dispozici.

Pokud se ptáte, co bude následovat po zrušení Chrome aplikací, PWA je jasnou odpovědí. Jsou rychlé, efektivní a nabízejí nový způsob, jak uživatelé mohou interagovat s webovými stránkami. Jestliže dosud PWAs nevyzkoušeli, může být nyní ten správný čas.

Zdroj: https://www.androidpolice.com/any-website-pwa-chrome-124/