Prémiový aplikační čip Exynos 9810 série 9

Tento čip je založený na druhé generaci 10nanometrového procesu FinFET, což značně posunuje výkon i efektivitu mobilních telefonu a ostatních zařízení. Tvoří ho taktéž speciálně navržen procesor třetí generace, rychlejší gigabitový LTE modem, a také sofistikované zpracování obrazu se softwarem, který umožňuje strojové učení. Čip, který ukáže, jak bude vypadat budoucnost Fotografie asi nejsou až […]

Exynos 9810

Tento čip je založený na druhé generaci 10nanometrového procesu FinFET, což značně posunuje výkon i efektivitu mobilních telefonu a ostatních zařízení. Tvoří ho taktéž speciálně navržen procesor třetí generace, rychlejší gigabitový LTE modem, a také sofistikované zpracování obrazu se softwarem, který umožňuje strojové učení.

Čip, který ukáže, jak bude vypadat budoucnost

Fotografie asi nejsou až tak důležité, protože většina z nás ví, jak vypadá takový čip. Jedná se o malý prvek, který je mozek veškerého dění v PC, Mobilech, TV a dalších zařízení.

Samsung za Exynos 9810 získal uznání Innovation Awards HONOREE v kategorii integrovaných technologií. Tato cena byla udělena na CES 2018, kde byl tento čip taktéž vystaven. CES 2018 probíhá od 9. Ledna – 12. Ledna 2018 v Las Vegas, USA.

Právě čip Exynos 9810 je prozatím nejinovativnější procesor pro mobilní telefony. Právě Exynos 9810 se má stát pohonem v nadcházející éře umělé inteligence. Právě ta umožní inovace mezi chytrými telefony nebo i automobily.

Malý skok do budoucnosti

Nutno dodat, že třeba Alza.cz má svou první pobočku, která je naprosto bez obsluhy, to znamená, že krom samoobslužných pokladen nebo budoucí nákupy pouze na kredit, lze zde zařadit další pokrok. Vypadá to, že se blížíme k tomu, že v obchodě bude umělá inteligence a lidé budou tyto stroje pouze opravovat, obsluhovat, vylepšovat.

10nm zpracování Exynos 9810

Exynos 9810 zvládne bezproblémový multitasking s rychlejším načítáním mobilních aplikací. Již nebudete zažívat zasekávání aplikací mezi přepínání. Procesorová jednotka má 8 jáder, které běží 4×2.9GHz a další čtyři jádra, jak už to bývá, tak jsou pro efektivitu. Většinou se na pomalou frekvencí přepnou, když není na mobil vyvinuta velká zátěž.

Architektura čipu je navržena tak, že zlepšuje vyrovnávací paměť. Výkon jádra je tak dvojnásobná a více jádro má mít až o 40% lepší výkon, než předchůdce.

Strojové učení založené na neuronové síti

Exynos 9810 nabízí skvělé funkce, které může díky strojovému učení značně rozvíjet. Strojové učení je založené na neuronové síti. Tato technologie dovoluje na fotografiích rozpoznávat lidi či předměty a na základě toho rychle vyhledávat a třídit fotografie.

Hybridní detekce obličeje

Dále je tady hybridní detekce obličeje, která je založena na souběžném využití HW i SW a umožňuje využívat realistické filtry.

Zvýšená bezpečnost s tímto čipem je díky výpočetní jednotce, která je samostatná a chrání tak veškerá osobní data, jako jsou údaje o obličeji, otisk nebo oční duhovka.

Nový LTE modem

Co se týče LTE modemu, tak ten dokáže streamovat videa až v rozlišení UHD a podpora formátu je 360 stupňů. Tentokrát tento LTE modem zvládne rychlost 1.2 Gb/s. Je to první modem, který podporuje až 6-násobnou agregaci přenosových pásem.

Díky čipu budou moci uživatelé využít výhod pokročilé stabilizaci obrazu při fotografování nebo natáčení videa. Zároveň získají lepší kvalitu fotografiích v případě, kdy bude horší světlo. Kodek MFC dovoluje nahrávání a přehrávání v UHD až se 120 FPS. 

Je zde podpora 10 bitového standardu HEVC (high efficiency video coding) a VP9 dokáže MFC zobrazit pro každou primární barvu (červená, zelená a modrá) v až 1024 odstínech. Což odpovídá neuvěřitelnému počtu 1,07 mld. možných barevných odstínů.

Exynos 9 Série 9810 se již v této době sériově vyrábí a chystá se na trh.