Qualcomm odhaluje Snapdragon 7 Gen 4 – výkonnější čip střední třídy
Snapdragon 7 Gen 4: 4nm čip střední třídy s o 27 % rychlejším CPU, 30 % rychlejším GPU a 65 % výkonnější AI.

Qualcomm právě představil svůj nejnovější čip Snapdragon 7 Gen 4, nástupce loňského modelu Snapdragon 7 Gen 3 (2023). Tento pokročilý 4 nm procesor slibuje výrazné zrychlení ve všech klíčových oblastech – od zpracování dat až po umělou inteligenci.
Nová Kryo CPU architektura je uspořádána do konfigurace 1+4+3: jeden hlavní jádro na 2,8 GHz, čtyři výkonnostní jádra na 2,4 GHz a tři úsporná jádra na 1,8 GHz. Qualcomm uvádí, že díky tomu dosahuje až 27 % vyššího výkonu procesoru proti předchůdci.
Grafická část s označením Adreno získala až 30 % nárůst výkonu, přičemž podporuje špičkové funkce Snapdragon Elite Gaming, včetně Adaptive Performance Engine 4.0. Nový GPU dokáže zpracovat HDR obsah včetně formátů HDR10, HDR10+ i HLG, což ocení zejména hráči i nároční multimedialisté.
V srdci čipu bije vylepšené Hexagon NPU, které přináší až 65 % lepší výsledky v úlohách umělé inteligence. Díky dostatečné výpočetní kapacitě zvládne tento NPU spustit i model Stable Diffusion 1.5 přímo na zařízení, bez nutnosti odpichu do cloudu.
Snapdragon 7 Gen 4 podporuje až LPDDR5 paměť a UFS 4.0 úložiště, což přináší rychlejší multitasking i načítání aplikací. Nový Spectra ISP disponuje třemi 12bitovými cestami pro snímání fotografií až do 200 MP a natáčení videa v 4K 30 FPS s 10bitovým barevným prostorem.
Ve výbavě dále nechybí moderní sub-6 GHz 5G, Wi-Fi 7 a Bluetooth 6.0, spolu s audio kodeky aptX Lossless a aptX Adaptive. Qualcomm také rozšiřuje své řešení pro domácí sítě XPAN, které zlepšuje bezdrátovou konektivitu v rámci osobní sítě.
První telefony s čipem Snapdragon 7 Gen 4 mají brzy představit značky Honor, vivo a realme. Model Honor 400 by se měl stát vůbec prvním smartphonem s novým čipsetem již příští týden.