Vypnout reklamy

Samsung odhalil Exynos 2200 s Xclipse GPU s AMD RDNA2 architekturou

Samsung dnes představil nový čip Exynos 2200. Jde o nejnovější čip společnosti Samsung a má pohánět telefony Galaxy S22. Postavená na 4nm výrobním procesu s vlastní GPU jednotkou zvanou Xclipse.

Jde o grafický čip, který je postaven na architektuře AMD RDNA2 a jde tak o hybridní grafický procesor, který dokáže na mobilní telefony dostat ray-tracing (odrazy světla v reálném čase, vylepšené stíny) a zároveň variabilní stínování. Je to vlastně první čip v mobilu, který toto všechno dokáže.

Ray Tracing je právě technologie, která dokáže simulovat reálné chování světla a dokáže vypočítávat pohyb a barvu objekty a zároveň světla, který se od tohoto objektu odráží. Díky tomu hráč dostává realistické efekty a opravdu krásnou grafiku. Uvidíme, která první hra tuto technologií dostane.

Variabilní stínování je zase technologie, která je implementovana delší dobu v PC a konzolových hrách. Dovoluje vývojářům her umístit menší stínování v místech, kde nebude nikterak kvalita hry poškozena. Prakticky to zvyšuje FPS a pohodu při hraní. Stíny totiž berou vykreslovací jednotce spoustu výkonu, což je chytrý krok.

Exynos 2200 je první čip s integrovaným Armv9 CPU jádry. Jde o osmijádrový procesor s jedním jádrem Cortex-X2, tři Cortex-A71 a Cortex-A510. Samsung nezveřejnil frekvenci těchto jáder.

Krom toho došlo na vylepšení NPU jednotky, která se stará o umělou inteligenci a post-processing fotografií.

Další specifikace ohledně čipu jsou 200MPx hlavní kamera, 8K video nahrávání, 4K zobrazení při 120Hz nebo QHD+ při 144Hz. Čip také pracuje na LPDDR5 RAM a UFS 3.1. Dále nechybí 5G modem.