Vypnout reklamy
17.10.2018

Google nebude mít v EU své aplikace v Android zadarmo

Nedávno EU pokutovala Google za to, že upřednostňuje své aplikace ve svém systému Android. V Číně je to vyřešeno formou, že si nikdo nestáhne nic z Google Play, takže v Číně mají své aplikace. V EU to Google vyřešil jinak a nechá si za aplikace platit, přičemž jinde mimo EU je systém i jeho aplikace zadarmo.

Jelikož je Česká republika v EU, tak se ji toto sdělení týká také. Lidé si budou muset připravit extra peníze navíc pro telefony Android. Do této chvíle byly aplikace zdarma a vše bylo v ceně telefonu.

Nicméně poprvé slýcháme, že má Google v plánu udělit extra poplatek pro telefony určené do Evropského prostoru. Výrobci, kteří budou chtít vložit do svých telefonu se systémem Android Google obchod a další aplikace jako je Google Mapy, tak budou muset zaplatit Google poplatek.

Co to tedy pro nás znamená?

Ve zkratce to znamená, že výrobce jako Samsung bude muset zaplatit Googlu za to, že bude v telefonu Google obchod, YouTube, Mapy, Chrome. Jsou to aplikace, které jsou součásti Androidu, ale jsou to služby Google.

Na blogu napsali, že od dob, kdy je v Androidu před-nainstalován Google vyhledávač a Chrome, tak vlastně tímto počinem dokázali udržet platformu Android zdarma a zároveň platit vývoj. Avšak představí novou licenční dohodu pro tablety a chytré telefony, které se posílají do EEA. Android stále zůstane zdarma. Vše se dozvíte na blogu.

Google investoval miliardy dolarů do vývoje Android OS a stále utrácí své peníze v tomto projektu. Proto, aby mohl být Android zadarmo, tak požádal výrobce telefonu, aby před-nainstalovali služby Google. Hlavní je Google obchod, ze kterého má Google zisk.

Nicméně v létě EU udělila Google pokutu za to, že tohle nesmí dělat.

V platnosti od 29. října

Google stále vyčkává na platbu této pokuty, ale mezitím již má v plánu vydat nové licenční ujednání pro Android telefony. Toto licenční ujednání začne od 29. října.

Klíčové body ve smlouvě

  • Android zůstane zdarma a open source
  • Výrobci se systémem Android, budou moci prodávat do EU zařízení, bez  před-nainstalovaných aplikací Google
  • Výrobci, kteří budou chtít mít v telefonu Google obchod a další aplikace jako Gmail, Mapy, YouTube, tak budou muset požádat o licenci.
  • K dispozici budou dva typy licencí. Jedna je s Google Obchodem, ale bez Google vyhledávače a Chrome prohlížeče. Druhý typ je se vším všudy.
  • První licence bude mnohem dražší než druhá, jelikož právě z Google vyhledávače a Chrome generuje společnost peníze.

Je tedy pravděpodobné, že tyto poplatky promítnou výrobci telefonu do svých cen.

Zdroj

Mohlo by se Vám líbit...

Můžete navštívit další stránky tohoto webu, kde jsme pro vás vybrali, co by vás mohlo zajímat nejvíce. Víte o tom, že na stránce ukrýváme slevový 10% kupón, který můžete použít v našem obchodě s PC hrami? Kupón naleznete ve hře, kde je otevřený svět a spousta zabijáků. Je dostupná na PC i na mobil.