Sony má hardware, který zpracovává umělou inteligencí v zařízení. Není tak potřeba data odesílat na cloud

Nový senzor od Sony zvládá AI skrz hardwarový čip a není potřeba tak posílat data skrz cloud. Fotky jsou v bezpečí, výpočet je rychlý a navíc s nízkou odezvou.

Intelligent Vision Sensor

Před několika lety firma Sony vytvořila první obrazový senzor, který disponoval i pamětí RAM. Zapnuli tak slow-motion nahrávání při vysokém FPS.

Nyní firma vytvořila první senzor, který dokáže zpracovávat AI přímo na hardwaru a nemusí tak komunikovat s cloudem.

IMX 500
IMX 500

Intelligent Vision Senzor – IMX500 se skládá z pixelového čipu a logického čipu, který se stará o paměť pro umělou inteligenci.

Senzor zvládá 4K videa při 60fps a zároveň potřebuje k analýze pouze 3.1 milisekund (používá k tomu MobileNet V1 model od Google). Nepotřebuje k tomu výsledný obrázek, ale stačí pouze meta data daného obrázku.

IMX 500
IMX 500

Sony říká, že je to hlavně pro bezpečnost, protože data obrázku nikdy neopustí tento čip (jelikož nepotřebuje nic odesílat do cloudu skrz internet).

Použití senzoru IMX500 může být třeba v autě, kdy bude senzor snímat řidiče a případně ho upozorňovat v případě, kdy bude usínat.

Senzor bude mířit zájmena do průmyslu.

IMX 500
IMX 500

Dále umělá inteligence v tomto čipu dokáže například počítat, kolik lidí prošlo skrz vchod, nebo sledovat stav skladu za pomocí kamery a v případě, kdy se sklad blíží nule, tak upozorní prodejce.

Dále se dá tato technologie využít v obchodech a zjistit, kde se lidé nejdéle zdržují.

Senzor IMX500 se pravděpodobně neobjeví v chytrých telefonech, ale usadí se spíše v chytrých reproduktorech a jiných podobných zařízení.

Krom bezpečnosti, tak senzor má také nízkou odezvou a nepotřebuje ani tolik energie.

Analýza obrazu trvá pouhých 3.1 milisekund. Vysvětlení Intelligent Vision Senzoru na videu níže.

První senzory by se tak mohly dostat na trh příští rok.

Zdroj