Strava vs. Garmin: Jak důsledný patentový soud může změnit trh sportovních hodinek

Strava žaluje Garmin kvůli segmentům a heatmapám – možný zákaz prodeje zařízení.

V nedávné právní bitvě podala společnost Strava žalobu proti firmě Garmin, v níž tvrdí, že Garmin porušil licenční smlouvu z roku 2015 a neoprávněně využívá technologie, k nimž drží Strava patenty. Strava požaduje, aby soud nařídil Garminu ukončit prodej zařízení, která obsahují sporné funkce.

Sporné funkce: segmenty a heatmapy

Hlavními body sporu jsou:

  • Segmenty (Live Segments): Uživatelé mohou porovnat výkon v konkrétních úsecích trasy (např. stoupání nebo rovinka). Strava tvrdí, že Garmin jeho patentované technologie adaptoval nebo zkopíroval mimo rozsah smlouvy.
  • Heatmapy a routování podle popularity: Systémy, které zobrazují frekventované trasy a navrhují optimální vedení podle aktivit uživatelů. Strava označuje toto za „user preference maps“ a tvrdí, že Garmin se na nich dopustil patentového porušení.

Strava konkrétně usiluje o trvalý zákaz prodeje zařízení Garmin, která obsahují tyto sporné prvky, protože podle ní peněžní plnění nedostačuje jako kompenzace.

Smlouva z roku 2015 a jeho role

V roce 2015 uzavřely Strava a Garmin tzv. Master Cooperation Agreement (MCA), která umožňovala využití Stravinych funkcí na zařízeních Garmin, ale za určitých podmínek. Strava nyní tvrdí, že Garmin smlouvu porušil tím, že rozšířil či modifikoval tyto technologie bez nového souhlasu nebo licence.

Proč právě teď?

Několik faktorů mohlo vyvolat soudní spor právě v tomto okamžiku:

  • Nová pravidla API pro partnery Garminu: Strava upozornila, že Garmin zavedl směrnice, které by od partnerů jako je Strava vyžadovaly zobrazovat logo Garmin při sdílení dat. Strava toto považuje za narušení uživatelské zkušenosti a „marketingový tlak“.
  • Strava požaduje ochranu svých intelektuálních práv v předstihu – možná i kvůli připravovanému vstupu na burzu (IPO).

Jak to může ovlivnit uživatele

Zařízení a funkce

Pokud soud přizná Stravě nárok na zákaz prodeje, Garmin by mohl být donucen:

  • stáhnout z prodeje hodinky, počítače a jiná zařízení se spornými funkcemi,
  • odstranit nebo deaktivovat segmenty, heatmapy a související prvky v aplikaci Garmin Connect.

Nicméně zatím není potvrzeno, že by uživatelé museli ztratit přístup ke svým historickým datům nebo synchronizaci se Stravou. Strava uvedla, že nezakazuje synchronizaci aktivit pro stávající uživatele.

Dopad na ekosystémy

  • Uživatelé, kteří spoléhají na kombinaci Garmin + Strava, mohou čelit omezením některých oblíbených funkcí.
  • Garmin by mohl nabídnout “odlehčené” verze softwaru bez sporných prvků, aby mohl zůstat v souladu s rozhodnutím soudu.
  • Pokud bude spor dlouhý (s odvoláními), změny mohou přijít až za měsíce či roky.

Silné a slabé stránky žaloby

Silné argumenty Stravy

  • Držení platných patentů pro segmenty a heatmapy, které byly řádně zaregistrovány.
  • Porušení smlouvy z MCA, která měla omezovat rozšiřování těchto funkcí bez dalšího svolení.

Výzvy, kterým čelí Strava

  • Prior art (předchozí podobné implementace): Garmin uvádí, že některé prvky heatmapy používal již dříve (například v roce 2013), což může být argumentem proti platnosti některých patentů.
  • Komplexita softwarových inovací: prokázat, že Garmin přímo kopíroval technologii Stravy, může být náročné v soudním řízení.
  • Riziko odvetné žaloby ze strany Garminu nebo obranné strategie, která oslabení nároků Stravy.

Co dál sledovat

  1. Jak bude Garmin reagovat – zda bude žalobu odmítat, nabídne smír nebo technické řešení.
  2. Rozhodnutí soudu ohledně dočasných opatření, která by mohla okamžitě přinutit omezení prodeje.
  3. Možné úpravy softwaru od Garminu, které by vyřadily sporné funkce, aby zařízení mohla dále zůstat v prodeji.
  4. Jak dopadnou odvolací procesy — ty mohou trvat měsíce či roky.

Žaloba, kterou Strava podala proti Garminu, je odvážným krokem s potenciálem přetvořit tvář trhu sportovní elektroniky a fitness aplikací. Pokud Strava uspěje, Garmin může přijít o klíčové funkce, které uživatelé považují za samozřejmé. Ať už však soud rozhodne jakkoli, uživatelé by měli pozorně sledovat vývoj – protože to, co dnes považujeme za běžné, může být zítra omezeno nebo přepracováno.