Tak takhle variabilní clona na Galaxy S9 funguje

Pokud vás zajímalo, jak to tedy celé funguje a jak se clona uzavírá a zase otevírá, tak to můžete vidět na videu v naší novince, kde je právě tato funkce naprosto ukázána. Záleží na dané scéně, jestli se clona více uzavře nebo otevře. Jedná tak na tmu a světlo, abyste neustále něco viděli. Fotky jsou […]

Samsung Galaxy S9

Pokud vás zajímalo, jak to tedy celé funguje a jak se clona uzavírá a zase otevírá, tak to můžete vidět na videu v naší novince, kde je právě tato funkce naprosto ukázána. Záleží na dané scéně, jestli se clona více uzavře nebo otevře. Jedná tak na tmu a světlo, abyste neustále něco viděli.

Fotky jsou díky tomu mnohem lepší a to jak za zhoršených světelných podmínek, tak i za těch lepších. Právě redaktor Zack Nelson z JerryRigEverything se rozhodl, že prozkoumá jak celý fotoaparát funguje. Musel tak celý Galaxy S9 rozdělat a následně si hrál se clonou.

Vyšší FPS, potřebuje rychlejší reakci fotoaparátu

Mechanizmus fungování je docela dechberoucí vzhledem k tomu, jak málo místa v moderních telefonech je. Pokud nahráváte ve vysokých FPS (snímek za sekundu), tak je potřeba, aby kamera operovala extrémně rychle a to znamená rychle musí reagovat na změnu ze tmy na světlo a naopak. Problém tak byl při slow-motion videích, kde tma dělala celkem problém, ale Samsung přišel s novinkou Super Slow Motion. Variabilní clona se dokáže přizpůsobit.

Elektronická změna clony

Když je clona f/1.5, tak to znamená, že bude lépe snímat v nízkých světelných podmínkách. Pokud není prostředí dobře osvětlené, tak fotoaparát s pevnou clonou je nucen spoléhat na ISO a rychlost závěrky, aby byla správná expozice scény.

Široká clona – problém s rozmazáním

Další problém je se širokou clonou třeba kolem f/2.4, kdy se děje to, že se obraz rozmazává. Samsung s Galaxy S9 a S9+ udělal to, že na maximální hodnotu této clony se dostane v případě, že je na scéně méně jak 100luxů. Nicméně variabilní clona je skvělá, protože se dokáže přizpůsobit.

Vybírejte telefony podle clony. Jen tak si můžete být jistí, že telefon dokáže zvládnout fotit i v nízkých světelných podmínkách. Nedívejte se pouze na velikost MPX, protože to pouze udává velikost rozlišení, ale nikoliv kvalitu.