Vypnout reklamy

Telefon jako dárek pro děti? Vybírejte pečlivě.

Vydáno dne: 9.12.2019

Pokud vaše dítě ještě nevlastní telefon, nejspíš už se zabýváte myšlenkou, kdy přijde nejvhodnější doba k jeho pořízení. Většina rodičů spojuje nákup prvního mobilu se začátkem školní docházky, kdy se telefon stává praktickou pomůckou k průběžné kontrole i usnadnění denní komunikace. Pokud máte pocit, že vaše dítě mobil nepotřebuje, není třeba spěchat. Na druhou stranu, […]

Pokud vaše dítě ještě nevlastní telefon, nejspíš už se zabýváte myšlenkou, kdy přijde nejvhodnější doba k jeho pořízení. Většina rodičů spojuje nákup prvního mobilu se začátkem školní docházky, kdy se telefon stává praktickou pomůckou k průběžné kontrole i usnadnění denní komunikace. Pokud máte pocit, že vaše dítě mobil nepotřebuje, není třeba spěchat. Na druhou stranu, chytré mobilní telefony mohou být pro děti v mnoha ohledech užitečné.

Jak vybírat první mobil?

První mobil by určitě neměl být značkový, zvláště pokud se nemůžete s jistotou spolehnout, že jej váš potomek někde nezapomene. Naštěstí i levnější smartphony dnes dokáží splnit poměrně náročné požadavky. Samozřejmostí je kvalitní foťák, a děti ocení množství aplikací, dostupných zdarma pro telefony s operačním systémem Android.

Snažte se je přimět k využívání mobilu vedle her také k užitečnějším činnostem, jako je plánování času nebo učení. Skvělou pomůckou jsou např. aplikace k procvičování angličtiny, učit se ale mohou prakticky cokoli, od matematiky až po trénování jemné motoriky.

Nic se nemá přehánět

Čas, strávený u displaye chytrého zařízení, by měl ale vždy být omezen. Hraní her na mobilu nesmí nahradit chvíle s kamarády na čerstvém vzduchu, ani sportovní aktivity. Nezapomeňte svého potomka poučit také o pravidlech používání telefonu, a nezapomínejte, že mobily jsou dnes zakázány v naprosté většině základních škol. Existuje také jistá mobilní etiketa – např. vytahovat telefon u stolu při jídle se považuje za neslušné.

Na co nezapomenout?

K telefonu dítěti darujte také pouzdro, zabráníte tak nechtěným škodám. Většina smartphonů je křehkých a děti se musí nejprve naučit brát na tento fakt ohled. Patří-li váš syn či dcera k těm, kteří mají smůlu a telefon vždy rozbijí, poohlédněte se po odolných “nezničitelných” mobilech do terénu. Za cenu zhruba dvou až tří tisíc se dají koupit voděodolná, téměř nerozbitná zařízení. Někteří prodejci nabízejí navíc i pojištění proti ztrátě či zničení, které se u dětí může vyplatit.

Jak potěšit, ale nerozmazlovat?

Pokud se váš potomek už nemůže vysněného telefonu dočkat, je dobré jej motivovat a dopřát mu příležitost se o jeho pořízení také zasloužit. Může si nějaký čas šetřit, nebo telefon dostat za odměnu. V takovém případě byste jej měli ale také zapojit do výběru, aby dárek nebyl zklamáním. Nezapomeňte na nezbytné doplňky, jako jsou např. sluchátka. Pokud je pro vás koupě telefonu příliš velkým výdajem, zkuste zvážit pořízení na splátky nebo si financování zajistit pomocí bezúročné nebankovní půjčky.

Buroň Tomáš
Latest posts by Buroň Tomáš (see all)