Vypnout reklamy

Tensor G2 čip je nakonec vyroben na 5nm

Google Tensor G2 je čip na stejném výrobním procesu, jako rok starý Tensor G1 u Pixel 6 telefonu. Tedy oproti předchozí verzi G1

Google již odhalil a dostal do prodeje telefony Pixel 7, avšak je zvláštnost, že celou dobu se diskutovalo o detailních specifikacích nového čipu Tensor G2 jako o výrobním procesu 4nm, ož nakonec podle všeho není tak úplně pravda.

Nový Tensor G2 čip je vyroben na 5nm. Prozatím nejde o oficiální prohlášení výrobce a tedy Samsungu, ale podle všeho Tensor G2 má být postaven na Samsung 5LPE procesu, podobně jako Tensor G1, takže ani v této oblasti nedošlo ke zlepšení a rozdíl mezi G1 a G2 je absolutně minimální.

Došlo totiž jen ke zvýšení frekvence, které je téměř minimální a to o 0.1 GHz. Výkonnostní testy tak určitě nebudou nikterak rozdílné oproti verzi G1. Což je škoda. Samsung pravděpodobně neumožňuje, aby Google měl čipy na stejném výrobním procesu, jako vlajkový čip Samsung Exynos.

Ono už spousta lidí se pozastavuje nad tím, proč Google nešel do výroby s firmou Qualcomm, ale šel do toho s firmou Samsung. Přitom Qualcomm by firmě určitě nabídl čip na 4nm procesu a pravděpodobně i výkonnější. Qualcomm je přitom americká společnost, stejně jako Google, kde výroba probíhá ve firmě TSMC.