Vypnout reklamy

TSMC bude vyvíjet na 4nm procesu v roce 2023

Vydáno dne: 6.7.2020

TSMC pracuje na 4nm v roce 2023, ale v roce 2022 chtějí mít už 3nm výrobní proces. Oba tyto procesy budou nejdříve použité pro iPhone telefony.

Největší výrobce čipů již vyrábí na 5nm výrobním procesu. Tento čip obsahuje na 171.3 miliónu tranzostorů oproti 7nm procesu, kde bylo 91.2 miliónu tranzistorů na milimetr čtvereční. Jako první 5nm čip bude pro iPhone 12 a to je A14 Bionic.

Podle všeho 4nm čip bude mít opět vyšší výkon, nižší spotřebu i cenu

Podle Moorového zákona, který vytvořil spoluzakladatel firmy Intel Gordon Moore v roce 1960 a následně ho předělal v roce 1970, tak říká, že každý rok se počet tranzistorů v čipu zdvojnásobí.

Samsung
Samsung

Každý se už obával, že se blížíme k maximálnímu využití tohoto zákona a již se není kam posouvat. S tím přišel EUV technologie, která udržuje zákon při životě. s EUV procesem dovoluje výrobcům přesné umístění jednotlivých tranzistorů a díky tomu se pak vleze více tranzistorů na velikost čipu.

TSMC a Samsung jsou dvě společnosti, které mají v plánu jít na 3nm výrobní proces během tří let. Na 3nm výrobním procesu je pak 300 miliónu tranzistorů.

3nm už v roce 2022?

TSMC však podle všeho chce mít 3nm výrobu v roce 2022 a to s čipem A16 pro iPhone. Měli by se tedy jedna o iPhone 16. TSMC však vyvíjí i nějaký mezi proces. Má se tedy jednat o mezičlánek mezi 5nm a 3nm. Udělali to podobně i při přechodu na 5nm, kdy vydali 7nm (N7+) a měli mezi článek 6nm (N6) proces.

Další zajímavé příspěvky
TSMC získá licenci dodávat čipy pro Huawei. Avšak má to jeden problém.
TSMC

TSMC bude moci dodávat firmě Huawei čipy, avšak ne ty, které by asi tak chtěla. Jedná se pouze o čipy Přečíst si více

TSMC je připraveno na 5nm čipy, 3nm je připraveno pro druhou polovinu roku 2022
TSMC

TSMC se připravuje na 3nm výrobní proces. Mezitím však ještě vyrobí vylepšení 5nm a připraví 4nm výrobní proces. V roce Přečíst si více

TSMC říká, že by bylo riskantní začít 3nm výrobní proces příští rok

TSMC říká, že by bylo riskantní začít s 3nm výrobním procesem příští rok. Proto ještě příští rok budou pracovat s Přečíst si více

Kirin 1020 bude posledním čipem, který nebude ovlivněn US akcí

Firma TSMC má zakázáno za 180 dní prodávat čipy firmě Huawei. Jedná se o objednávky, které budou někdy po září Přečíst si více

Tágy: