Vypnout reklamy

TSMC mělo skvělý první kvartál

Vydáno dne: 4.5.2020

TSMC měla opravdu skvělý první kvartál a prodeje nových čipů šly opravdu dobře. Zároveň již započaly výrobu na novém technologickém procesu na kterém se svezou firmy jako je Apple nebo Huawei.

TSMC je firma, která se stará o čipy různých společností po celém světa. Jedná se o nezávislou společnost, u které si spousta firem nechává vyrábět své čipy. Jde o Apple, Huawei, Samsung, ale například nVidia a další.

Firmy mají své kapacity, ale ne dostačující a proto výrobu outsorcují. V prvním kvartálu firma měla obrat 10.31 miliard dolarů a zisk 3.9 miliardy dolarů.

Oproti minulému roku byl čistý zisk o 37.7% vyšší.

Apple je největším zákazníkem TSMC a Huawei má jen 10%

Podle analýzy prodeje chytrých telefonu tento rok klesnou o 2.3% a to na 1.3 miliardy telefonu. Společnosti tak budou mít problém udržet čísla v černých barvách. V prvním čtvrtletí firmě s chytrými telefony klesl výdělek o 9%.

USA chce a přemýšlí o tom, že zakáže TSMC aby pro Huawei vyráběli tyto čipy. Protože Huawei je stále pro Ameriky velké bezpečnostní riziko a nyní již zakázali firmám aby s nimi obchodovali. Podle zákona, kdy je vývoz obsahuje více jak 25% originálních součástek z Ameriky, tak Amerika má možnost ovládat daný vývoz.

Jelikož Amerika ještě tento vývoz firmě Huawei nezablokovala, tak si myslíme, že čipy pro Huawei se neskládají z více jak 25% americké technologie.

Nicméně Amerika chce, aby byl tento limit snížen na 10%. Prakticky by to znamenalo, že každý vývoz by podléhal americké vládě, takže v takové situaci by měla firma Huawei problém. Nemohli by pak importovat čipy do mobilních telefonu.

Museli by přejít k dceřiné společnosti SCIM, která je ale zase v technologickém procesu někde jindy, než TSMC a stále by firma TSMC potřebovala pro telefony Mate 40.

Buroň Tomáš
Tágy: