TSMC spotřebuje na výrobu jednoho čipu 8 galonů vody; Obavy z „vodní politiky“ ve státě Arizona

Článek se zaměřuje na spotřebu vody společnosti TSMC při výrobě čipů ve svých továrnách v Arizoně, obavy z „vodní politiky“ ve státě a plány na snížení spotřeby vody prostřednictvím recyklace a čištění odpadních vod.

Podle zprávy zveřejněné Americkou advokátní komorou (ABA) spotřebuje společnost TSMC na výrobu jednoho čipu ve svých továrnách v Arizoně 8 galonů vody a jedna továrna spotřebuje 8,9 milionu galonů vody denně. To samo o sobě představuje téměř 3 % produkce vody ve Phoenixu, kde se staví dvě továrny. Jedna z nich, která vyrábí čipy na 4nm procesním uzlu, začne fungovat příští rok. Druhý závod zahájí provoz v roce 2026 a bude chrlit čipy využívající 3nm procesní uzel.

Podle FocusTaiwan panují určité obavy, že největší slévárna na světě bude muset řešit „vodní politiku“ ve státě, který se vzpamatovává z období sucha. Zpráva uvádí, že TSMC plánuje ve Phoenixu vybudovat zařízení na recyklaci vody a komplexní systém čištění odpadních vod. To by společnosti TSMC pomohlo snížit množství vody, které bude muset pro tyto továrny spotřebovat.

Společnost TSMC bude pro své továrny ve Phoenixu potřebovat dostatek ultračisté vody (UPW). K výrobě 1 000 galonů UPW potřebujete přibližně 1 400-1 600 galonů městské vody. TSMC uvádí, že stát Arizona označil Phoenix za město se zásobami vody na 100 let.

Společnost TSMC jedná s představiteli Phoenixu o přístupu k vodě od prvního dne. Kromě závodů budovaných v Arizoně staví TSMC továrnu v japonském Kumamotu. Největším zákazníkem TSMC je Apple, který tvoří přibližně 25 % příjmů společnosti.

Jaká je spotřeba vody jedné TSMC továrny denně?

8,9 milionu galonů vody.

Kolik čipových továren plánuje TSMC postavit ve Phoenixu?

Šest továren.

Jaká je hlavní obava ohledně spotřeby vody továren TSMC?

Řešení „vodní politiky“ ve státě Arizona, který se vzpamatovává z období sucha.

Jak plánuje TSMC snížit svou spotřebu vody ve Phoenixu?

Vybudováním zařízení na recyklaci vody a komplexního systému čištění odpadních vod.

Co je ultračistá voda (UPW) a proč ji potřebuje TSMC?

UPW je tisíckrát čistší než běžná pitná voda a je potřebná pro oplachování a čištění křemíkových destiček při výrobě čipů.

Kdo je největším zákazníkem TSMC?

Apple, který tvoří přibližně 25 % příjmů společnosti.