Vypnout reklamy

TSMC vybuduje továrnu v Arizóně

Vydáno dne: 2.6.2020

TSMC bude stavět svou novou továrnu v US Arizóna. Firma to sdělila ve své zprávě. Zároveň si vyjednala takovou podmínku. Pokud firma dostane BAN na export dílů pro Huawei ze strany US, tak továrna nebude.

Podle nejnovějších informací se Thajská společnost TSMC rozhodla, že vybuduje novou továrnu a to v Americe. Má se jednat o stát Arizóna.

Prezident Trump na to již delší dobu tlačí, aby byla továrna i v Americe a například Intel měl víc volnější ruce a zároveň rychlejší dodávku. Odpadá tak přesun čipů přes oceán.

TSMC má největší klienty jako je Apple a Huawei. Nicméně TSMC využívá i firma Qualcomm, MediaTek a další. Tyto firmy pak mají návrhy svých čipů, ale jelikož nemají továrny, tak čipy nechávají vyrábět právě v TSMC.

V nové továrně by mohlo TSMC začít vyrábět v roce 2023 a to na 5nm výrobním procesu. První takový telefon přitom bude k dispozici již tento rok a má to být Apple iPhone 12 s podporou 5G.

Stavba nové továrny v USA vyjde TSMC podle všeho na 10 miliard $. Pro US lidi je to dobrá zpráva, protože spousta lidí přišla o práci a tímto vznikne tisíce nových pracovních míst.

Pozastaví US export dílů z TSMC firmě Huawei?

USA také chtělo pozastavit licence pro Huawei. Podle zákona o investicích v zahraničích má US právo pozastavit export dílů, které využívají Americkou technologií. Firma na základě stavby továrny v US řekla, že pokud to Amerika udělá, tak žádná továrna v US nebude, jelikož TSMC by na to nemělo peníze.

Buroň Tomáš
Tágy: